Pieteikumu skaits dažādās konkursa “Gada balva dizainā 2014” kategorijās izlīdzinās

«Lielā un pastāvīgā ieinteresētība par dalību konkursā apliecina nepieciešamību pēc regulāra šāda līmeņa notikuma. Katrs dizaina sasniegums ir jauns pakāpiens Latvijas dizaina skolas attīstības piramīdā un solis tuvāk tās atpazīstamībai,» stāsta Andrejs Broks, Latvijas Dizaineru savienības priekšsēdētājs. Konkursā darbi tradicionāli pieteikti septiņās dizaina kategorijās – rūpnieciskajā, interjera un vides, modes/tekstila, grafiskajā un foto dizainā, kā arī tematiskajā konkursā Veltījums, kur tiek iesaistīta plašāka publika, dodot iespēju ikvienam piedalīties un iesniegt savu darbu. Konkursa ietvaros notiek arī dizaina skolu sacensības, kur ar savām ekspozīcijām piedalās mācību iestādes. Katrā kategorijā esot pieteikts aptuveni 20 darbu. «Ir jūtama stabilitāte, izlīdzinājums starp sfērām. Dizaineri turpina strādāt un pieteikties,» saka A. Broks. Viņš izceļ, ka vairāki darbi ir nopietni izstrādāti produktu dizaina paraugi. «Arī ražotāji sāk domāt par savu produktu dizaina parādīšanu,» saka speciālists. Tāpat visās trīs interjera dizaina apakškategorijās esot daudz pieteikumu. Daudzi interesanti pieteikumi esot vides dizaina apakškategorijā, kur parādās vairāki ar tūrismu saistīti darbi. Iepriekš konkursā tādu neesot bijis.

Konkurss tiek rīkots jau septīto gadu, tā galvenais mērķis ir veicināt dizaina attīstību, izpratni par tā nozīmi kultūrā, tautsaimniecībā, vides kvalitātes un dzīves labklājības uzlabošanā. «Šo izstādi veidojam kā dizaina nozares gada notikumu, kur satiekas profesionāļi, pasūtītāji, bizness, pārklājot šo sfēru no pirmajiem soļiem dizaina skolās līdz profesionāļiem,» saka A. Broks.

Tendences mēbeļu un mājas lietu dizainā joprojām ir saistītas ar dabisko, vietējo materiālu vilni, kas savienojas ar pasaulē aktuālo ilgtspējīgo un zaļo domāšanu, norāda Nakts mēbeles dizaina vadītāja Elīna Bušmane. Proti, tiek lietoti vietējas izcelsmes materiāli, piemēram, masīvkoks, vilna, lins vai arī izmantots jauns dabisko materiālu pielietojums. Piemēram, Nakts mēbeles ir izgatavojušas ozolkoka gultu, izmantojot arī saplaisājušas un zarainas koka daļas (spraugas aizdarinot ar dekoratīvu pastu), kas pēc tradicionāliem kokapstrādes standartiem būtu jāmet prom. Tādējādi tiek izmantots vairāk augstvērtīga masīvkoka. «Mazās dizaina studijas ir daudz elastīgākas tendenču iedzīvināšanā, viena no aktualitātēm ir klasisko dizaina vērtību izcelšana jaunā gaismā, piemēram, zīmola Miesai radītie darbi, izmantojot Anša Cīruļa dizaina motīvus,» viņa stāsta. Runājot par nozarē aktuālajiem procesiem, E. Bušmane teic, ka liela daļa Latvijas mēbeļu ražotāju izgatavo mēbeles ārvalstu noņēmējiem, tostarp arī prestižām skandināvu kompānijām, līdz ar to Latvijas iedzīvotāji pārsvarā ir tikai darbaspēks, bet maksa par pievienoto vērtību nonāk skandināvu lielo kompāniju kontos.

«Latvijas mēbeļu ražotājiem trūkst savu oriģinālproduktu (izņemot Nakts mēbeles, Mint, Kukuu), tādēļ nav ar ko starptautiski konkurēt, tomēr šeit ir parādījusies iespēja, jo ar LIAA atbalstu tiek organizēta Latvijas mēbeļu ražotāju dalība IMM Cologne 2015, kas ir viena no lielākajām un pazīstamākajām Eiropas mēbeļu mesēm. Lai tur piedalītos, kompānijām būs nepieciešams izveidot savu oriģinālproduktu ekspozīcijas. Vai tas sekmēsies, ir jautājums, kas nav noveļams tikai uz pašu ražotāju pleciem, jo Latvijas dizaina izglītībā augstskolas līmenī ir vājie punkti. Pozitīvi ir tas, ka šoruden darbu sākusi un nākamgad durvis vērs RTU Design Factory, kas būs inkubators jaunām idejām un to realizācijai, apvienojot dizainu, inženierzinātnes un biznesu. Pēc līdzīga principa kopš 2008. gada darbojas Aalto Design Factory Helsinkos,» stāsta E. Bušmane.

Dizaina izstāde “Design Isle 2014”, kuras ietvaros apskatāma “Gada balva dizainā 2014” ekspozīcija, notiek izstāžu hallē Ķīpsala no 2. līdz 5. oktobrim.

 

Raksts: “Novāc Latvijas dizaina ražu”, Anda Asare, Dienas Bizness, publ. 02.10.2014

Avots:http://www.db.lv/bez-kaklasaites/novac-latvijas-dizaina-razu-421087/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *