2013. gads meža nozarē – rekordu pārrakstīšanas gads

Meža nozares uzņēmumi 2013. gadā ir turpinājuši iepriekš sākto neto apgrozījuma paaugstināšanu, ko veicināja ne tikai lielāki ražošanas apjomi, bet arī dārgāka produkcija, liecina “Lursoft” datubāzē iesniegto meža nozares uzņēmumu gada pārskatu dati. Vērtējot pēc neto apgrozījuma, 2013. saimnieciskajā gadā nozares līderi – valsts mežu apsaimniekošanas a/s “Latvijas valsts meži” un a/s “Latvijas finieris” – ir noturējuši savas pozīcijas, trešajā vietā joprojām ir SIA “Kronospan Riga”. Savukārt par vairākiem desmitiem milj. eiro neto apgrozījumu pērn palielināja SIA “Pata AB” – par 30,41 milj. eiro, kā arī SIA “Kronospan Riga” – par 20,26 milj. eiro. Faktiski tikai daži no lielajiem nozares uzņēmumiem pērn ir piedzīvojuši neto apgrozījuma kritumu.

“Pērn turpinājās pozitīvā virzība, kas aizsākās 2009.-2010.gadā,” situāciju vērtē Latvijas Kokmateriālu ražotāju un tirgotāju asociācijas prezidents un SIA Kurekss valdes priekšsēdētājs Jānis Apsītis. Viņš uzsver, ka Latvijā strādājošie uzņēmēji lieliski prata izmantot situāciju, kad ražošanas apjomu kritums bijis lielāks par pieprasījuma kritumu. “Daudzi nozares dalībnieki šajā laikā veica investīcijas, lai paaugstinātu ražošanas efektivitāti un samazinātu izmaksas,” skaidro Apsītis. Tieši tā rīkojusies SIA Kurekss. “Pagājušajā gadā paralēli ražošanai un produkcijas realizācijai ārzemēs tika īstenots pārkārtošanas un modernizācijas tehniskais projekts, kura pozitīvo efektu jūtam šogad,” skaidro J.Apsītis, piebilstot, ka pašreizējā situācija šogad ļauj prognozēt nozarei vēl labākus rādītājus nekā pērn. Viņš uzskata, ka Latvijas uzņēmēji spēj sekmīgi izmantot starptautiskā tirgus konjuktūru, jo ir elastīgi un mobili.

Strauju neto apgrozījuma pieaugumu pērn uzrāda vairāki koka māju ražotāji, kas tikai apliecina iepriekš novēroto, ka tieši koksnes izstrādājumi ar augstāku pievienoto vērtību būtiski palielina nozares kopējos rādītājus. Iepriekšējo gadu investīciju atdevi jaunu ražotņu izveidē rāda arī kokskaidu granulu ražotāji – SIA Graanul Pellets pērn apgrozījis par 14,55 milj. eiro vairāk nekā 2012.gadā un SIA Latgran – par 5,62 milj. eiro. Vairāki nozares aptaujātie uzņēmēji norāda, ka ietekme ir arī situācijai noieta tirgū, jo īpaši, ja vairāk nekā 80% no saražotā tiek realizēti ārvalstu tirgos.

Kā skaidro Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss, nozares lielo uzņēmumu kopējā neto apgrozījuma kāpums par nepilniem 10% jeb teju 200 milj. eiro ir adekvāts rādītājs. Meža nozarei ir trīs cēlējspēki: augstākas pievienotās vērtības preces, lielāki ražošanas apjomi un globālā inflācija, kas arī rada augstāku neto apgrozījumu nekā 2012.gadā. Kopš 2010.gada vērojamais Latvijas meža nozares produkcijas eksporta ikgadējais palielinājums ir saistīts ar vietējās ražošanas bāzes attīstību un aizvien augstākas pievienotās vērtības produkcijas izlaidi. Piemēram, tiek eksportēti profilēti zāģmateriāli, kā arī saliekamās koka būvkonstrukcijas. Savukārt koksnes plātnes, kokskaidu granulas un briketes eksportā aizstāj skaidas, malku un papīrmalku. Pašlaik tiek īstenoti ambiciozi investīciju projekti, kuru atdeve būs jūtama jau nākamgad, vēl jo vairāk – 2016.-2017.gadā.

 

Raksts: “Rekordu pārrakstīšanas gads”, Māris Ķirsons, Dienas Bizness, publ. 02.10.2014

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr. 172 (4806)

MEŽA NOZARES TOP 100

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *