Koksnes šķeldu patēriņš Japānas celulozes rūpnīcās šogad audzis par 6%

Palielinoties celulozes ražošanas apjomiem, koksnes šķeldu patēriņš Japānas celulozes rūpnīcās 2014. gada pirmajos sešos mēnešos, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, audzis par 6%. Patēriņa kāpums veicinājis arī aktīvāku izejvielu importu. Saskaņā ar Japānas Papīra ražotāju asociācijas (Japan Paper Association) datiem, visvairāk gada laikā audzis skuju koku šķeldu imports no ASV un lapu koku šķeldu imports no Vjetnamas un Dienvidāfrikas.

Lai arī pieprasījums audzis pēc visa veida šķeldām, lapu koku šķeldu īpatsvars kopējā patēriņā celulozes rūpniecībā joprojām veido aptuveni 68% un skuju koku šķeldu īpatsvars – 32%. Atzīmēts, ka 2.ceturksnī pieaugošā patēriņa segšanai skuju koku šķeldu imports gada griezumā palielinājās par 17% un lapu koku šķeldu imports – par 14%.

Neskatoties uz iespaidīgo importa apjomu pieaugumu, vidējā cena par gaissausas biomasas tonnas importu 2014.gada 2.ceturksnī bija par aptuveni 17 dolāriem zemāka nekā 2013.gada 2.ceturksnī. Tostarp skujkoku koksnes šķeldu vidējā importa cena gada laikā paaugstinājās par 1 dolāru tonnā, bet salīdzinot ar vidējo cenu līmeni iepriekšējā – gada 1.ceturksnī – par 13 dolāriem.

Pēdējo četru gadu periodā kopējā tendence šajā tirgū ir šķeldu importa cenu augšupeja vietējā valūtā Japānas jēnas kursa pavājināšanās dēļ attiecībā pret ASV dolāru, un vietējā tirgū ražoto šķeldu cenu pazemināšanās. Tā, piemēram, 2014.gada 2.ceturksnī no ārvalstīm ievesto skujkoku šķeldu cena bija par vidēji 65% augstāka nekā vietējo zāģētavu piedāvāto koksnes atlikumu cena, tikmēr lapu koku šķeldu importa cena – par 20% augstāka. Skujkoku šķeldu imports no ASV un lapkoku šķeldu imports no Vjetnamas strauji audzis tieši cenu faktora ietekmē. Tāpat vairāk šķeldu Japānā ievests no Dienvidāfrikas, Brazīlijas un Indonēzijas, kamēr lapkoku šķeldu imports no Čīles un Austrālijas turpinājis samazināties.

Balstoties uz līdzšinējām tendencēm, eksperti pieļauj, ka šogad Japānā varētu tikt importēts pēdējo sešu gadu laikā lielākais koksnes šķeldu apjoms.

 

Raksts: “Wood fiber consumption by the Japanese pulp industry was up six percent in first half of 2014”, Wood Resources International, publ. 07.10.2014

Avots: http://tasmaniantimes.com/images/uploads/GTWMU_Japan_wood_chip_import_2014.pdf

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *