Kokmateriālu pareiza apstrāde. Kāpēc izvēlēties lineļļu vai lineļļas krāsu?

Kokmateriāls ir dabiskas izcelsmes polimērmateriāla analogs, kura mikrostruktūra ir sarežģīts dažāda diametra kanālu, eju, poru un dobumu caurstrāvots kambija audu masīvs, pa kuriem virzās koka sula, minerālvielas, koka barības vielas (stērķeļvielas, olbaltumvielas u.c.). Un tieši koka sula un tajā esošās barības vielas ir visvājākais posms, lai sagrautu koksnes materiālu, tās visvieglāk sāk pūt, vai vismaz dod iespēju attīstīties kaitīgām sēnītēm vai ieviesties koksngraužiem. Tieši šeit iesākas koksnes sadalīšanās procesi, kas pāriet uz citādi ļoti izturīgiem koku audiem un koksni pilnībā sabojā. Lai to novērstu, koku sulā ir jāievada vielas, kas kavē tās sadalīšanos, vai arī jācenšas kokam pilnīgi sulu atdalīt, vienlaicīgi izsargājot koksni arī no mitruma. Aizsargpasākumi pret trupi vai puvi pirmām kārtām ir saistīti ar viena no puves attīstības priekšnoteikumiem izslēgšanu, konkrēti, ar koksnes mitruma samazināšanu zem 20% robežas. Vienkāršākā ir dabiskā vai mākslīgā koka žāvēšana. Ja sagaidāms, ka koksnes mitrums ekspluatācijas laikā būs virs 20% vai arī ja iespējams regulāra koksnes samirkšana, to pirms iebūves piesūcina ar antiseptiķiem – fungicīdām vielām, kas konservē koksni, piemēram, INWOOD ECO, vai INWOOD CLASIC. Par cik mūsdienās ir ļoti svarīgi ievērot ekoloģiskas kokapstrādes tehnoloģijas, antiseptiķi tiek arvien biežāk nomainīti ar koksnes aizsardzības produktu sistēmu, kuras pamatā ir dabiska lineļļa (karsta lineļļa koksnes piesūcināšanai, lineļļas krāsas un lineļļas beices).

Gadu simteņos koksnes aizsardzībai pret mitro Baltijas klimatu ir pielietoti lineļļas produkti, kas nodrošina: (1) ekoloģiski un toksiski drošu koksnes apdari; (2) koksnes konservācija tiek veikta bez kādas smakas, līdz ar to tā iespējama gan āra apstākļos, gan slēgtās telpās; (3) lineļļas produkti neveicina metāla koroziju un neizdala laika gaitā kaitīgus sadalīšanās produktus; (4) lineļļas produkti ir eļļveidīgas vielas tie nešķīst ūdenī un tāpēc grūti izskalojas no koksnes; (5) Lineļlas produktiem sadegot, neveidojas toksiski savienojumi un gāzes; (6) Iestrādājot koksnē karstu (70ºC) lineļļu pa slāņiem, mēs panākam dziļāku piesātinājumu (līdz pat 30 mm dziļu) un notiek papildus koka mitruma izvilkšana, ievērojami pieaug koka izturība pret pūšanu; (7) Pēc piesātinājuma ar lineļļu, koksni var krāsot vai tonēt jebkurā krāsā ar lineļļas krāsām vai arī apstrādāt ar lineļļas beici, kas koksnes konservācijai piedod ilgizturības momentu un izturību pret saules UV starojumu; (8) Koksne saglabā savu dabisko gadskārtu veidoto,vizuāli vērojamo, tekstūru, saglabā teicamu “elpošanas” spēju un dabiskumu.

 

Raksts: “Aizsarglīdzekļi kokam. Kāpēc izvēlēties lineļļu vai lineļļas krāsu? Kokmateriālu pareiza apstrāde”, tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs, publ. 13.10.2014

Avots: www.lv.building.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *