Baltijas valstu zāģmateriālu ražotāji spiesti pazemināt pārdošanas cenas

Jaunajos darījumos par skujkoku zāģmateriālu piegādēm gada pēdējā ceturksnī kravu nosūtītāji Baltijas valstīs, palielinoties piedāvājumam, pārdošanas cenas spiesti samazināt par vidēji 5 €/m3, atkarībā no bāzes cenām 3.ceturksnī. Lai arī atsevišķos gadījumos cenu samazinājumam noteikts limits – 1 līdz 2 €/m3, ja ēvelētās produkcijas pārdošanas cenas pazemināsies par 10 €/m3, arī neēvelēto dēļu ražotāji cenas būs spiesti pazemināt vēl vairāk par noteiktā limita robežu.

Vissaspīlētākā situācija pēc pašu tirgotāju sniegtās informācijas šobrīd ir ar egles zāģmateriālu realizāciju, tādējādi lejupejošā cenu tendence šajā tirgus segmentā turpinās (3.ceturksnī egles zāģmateriālu cenas attiecībā pret vidējo cenu līmeni 2.ceturksnī pazeminājās par 5 – 10 €/m3). Tā kā kokmateriālu tirgotāju un pircēju vēlamo cenu diapazons ir ļoti plašs, sarunas par jaunu darījumu slēgšanu rit gausi. Līdz septembra beigām panāktas vienošanās tikai par jaunām piegādēm oktobrī.

Lielbritānijas tirgū pieprasījums pēc konstrukciju kokmateriāliem joprojām raksturots kā augsts, lai arī ievērojamos apjomos tirgū par salīdzinoši zemākām cenām tirgoti Zviedrijas kokmateriāli. Nīderlandē un Vācijā zāģmateriālu pārdošanas apjomi līdz septembrim visumā bija stabili. Tajā pašā laikā pārējos Eiropas tirgos pircēji ar jaunu darījumu slēgšanu nesteidzās. Samērā aktīvi zāģmateriāli septembrī pirkti pašmāju tirgos. Apmierinošs pieprasījums atzīmēts ēvelēto izstrādājumu ražošanas sektorā, kas drīzumā gan varētu samazināties sezonālā faktora ietekmē līdz ar mazāku ēvelēto kokmateriālu patēriņu. Līmēto plātņu un logu brusu rūpniecībā pieprasījuma mazināšanās pēc skujkoku dēļiem tuvākajā laikā prognozēta netiek. Ziemeļāfrikas reģionā un Arābu valstīs pieprasījums pēc zāģmateriāliem, palielinoties piegādātās produkcijas uzkrājumiem ostu noliktavās, augustā un septembrī vairs nepalielinājās. Saistībā ar lielajiem importa apjomiem gada pirmajos septiņos mēnešos, sevišķi izteikti uzkrājumi izveidojušies Ēģiptē. Tā kā vairāki potenciālie pircēji uzstājuši, ka turpmākajos piegādes darījumos kravu piegādātāji cenas varētu pazemināt pat par 50 ASV dolāriem kubikmetrā, oktobra sākumā praktiski neviens pasūtījums vēl netika veikts. Jāatzīmē, ka jau augustā skujkoku zāģmateriālu pārdošanas cenas Ēģiptē tika pazeminātas par 10 ASV dolāriem kubikmetrā. Japānā uzlabojumi zāģmateriālu tirdzniecībā šogad netiek prognozēti, tāpēc atsevišķos gadījumos eksportētāji realizācijas apjomu kritumu šajā tirgū kompensē, palielinot pārdošanas apjomus Ķīnā.

Septembrī vairums lielo zāģētavu Baltijas valstīs palielināja ražošanas apjomus. Taču jau 4.ceturksnī, saistībā ar zāģbaļķu pakāpenisku sadārdzināšanos pēc vasaras atvaļinājumu perioda, vidējām cenām sasniedzot pavasara līmeni, vairāki ražotāji koksnes pārstrādes apjomus samazinās, pārejot no trīs uz divām darba maiņām. Mazākās zāģētavas, kas saražoto produkciju tirgo galvenokārt vietējiem galdniecības uzņēmumiem, pārstrādes apjomus samazinās sezonālā pieprasījuma krituma ietekmē. Vietējā tirgū Baltijas valstīs ražotie egles zāģmateriāli uz oktobra sākumu realizēti par 190 – 195 €/m3 (ar piegādi), savukārt priedes zāģmateriāli – par vidēji 215 €/m3. Centrāleiropā Baltijā ražotie egles zāģmateriāli pārdoti par 210 – 215 €/m3. Krievijā ražotās analogās produkcijas pārdošanas cenas bija par vidēji 10 €/m3 augstākas nekā Baltijas valstīs ražotajiem zāģmateriāliem.

 

Raksts: “Surplus supplies put prices for Baltic softwood lumber under pressure”, EUWID, publ. 08.10.2014

Avots: “EUWID Wood Products and Panels”, Nr.41

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *