Atšķirīga recepte ļauj mēbeļniekiem saņemt vairāk

Mēbeļu ražotāju ienākumu kāpumu šogad vairāk sekmējis pārdošanas apjomu pieaugums pašmāju tirgū, nevis ārzemēs. To apliecina asociācijas Latvijas mēbeles apkopotie dati par uzņēmumu neto apgrozījuma izmaiņām šā gada deviņos mēnešos salīdzinājumā ar analogu laiku pērn. Asociācijā Latvijas mēbeles ietilpstošo uzņēmumu kopējais neto apgrozījums sasniedzis 43,51 milj. eiro, kas, salīdzinot ar pērno gadu, ir par 11,1% jeb 4,38 milj. eiro vairāk. Interesanti, ka kopumā eksporta pieaugums ir 1,17 milj. eiro, kas nozīmē, ka ienākumu palielinājuma lauvas tiesu nodrošinājis realizācijas apjomu kāpums vietējā tirgū.

Pēc asociācijas izpilddirektora Andra Plezera sacītā, neto apgrozījuma pieaugums divciparu skaitļa apmērā ir bijis iespējams divu vilcējspēku dēļ – vairāku mēbeļu ražotāju apvienības iegūtajam pasūtījumam mēbeļu piegādei jaunajai Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkai, kā arī labam pārdošanas apjomu palielinājumam ārzemēs. «Katram ražotājam ir sava izaugsmes stratēģija, tāpēc ir dažādi noieta tirgi un segmenti un arī iegūtie rezultāti atšķiras,» uzsver A. Plezers. Viņš norāda, ka situācija ir atšķirīga un no malas var šķist pretrunīga, jo vieniem (SIA Bolderāja serviss, SIA Dižozols plus, SIA Pinus GB, a/s Elīza-K) eksporta ienākumi ir palielinājušies, bet citiem (SIA Marks M, SIA Eibe-L) – kritušies.

Lai gan kopējais neto apgrozījums SIA Marks M audzis par nepilniem 70 tūkst. eiro, tomēr eksporta ienākumi ir sarukuši par teju 40 tūkst. eiro. «Acīm redzami labāki pārdošanas rezultāti ir tieši pašmāju tirgū, bet eksportā ir kritums,» skaidro SIA Marks M īpašnieks Juris Griķis. Viņš saka, ka uzņēmuma ienākumu īpatsvarā eksporta devums ir tikai ap 10% un līdz ar to pat daži darījumi var to būtiski mainīt. «Ar saviem izstrādājumiem cenšamies iekļūt ārvalstu noieta tirgū, tāpēc startējam dažādās izstādēs, bet rezultāti nav sasniedzami ātri,» tā J. Griķis. Savukārt liekti līmēto mēbeļu detaļu un mēbeļu ražotājam SIA Dižozols plus ir pilnīgi pretēja situācija, jo neto apgrozījumam uzņēmums papildus pielicis teju 0,5 milj. eiro, bet eksporta ienākumi pieauguši par 0,6 milj. eiro. «Strādājam trīs maiņu režīmā. Ir atrasti produkcijas pircēji ārzemēs, tāpēc neto apgrozījums turpina augt,» skaidro uzņēmuma valdes loceklis Ģirts Plakans. Viņš norāda, ka ir izdevies ārzemēs atrast liekti līmētu mēbeļu pircējus, tāpēc šobrīd tiek eksportēti arī gatavi krēsli. «Dažu gadu laikā esam būtiski mainījušies, un ienākumu pieaugums ir tam labākais apliecinājums,» uzsver Ģ.Plakans.

 

Raksts: “Atšķirīga recepte ļauj mēbeļniekiem saņemt vairāk”, Māris Ķirsons, Dienas Bizness, publ. 27.10.2014

Avots: http://www.db.lv/razosana/mezsaimnieciba/atskiriga-recepte-lauj-mebelniekiem-sanemt-vairak-422224

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *