MK atvieglo komersantiem lielu investīciju projektu īstenošanu

Šā gada 21. oktobra Ministru kabinetā sēdē tika atbalstīts Ekonomikas ministrijas ierosinājums veikt grozījumus atbalsta programmā „Augstas pievienotās vērtības investīciju”, būtiski palielinot avansa apjomu komersantiem jaunu ražošanas iekārtu iegādei. Programmas „Augstas pievienotās vērtības investīciju” ietvaros finansējums komersantiem tiek piešķirts ieguldījumiem pamatlīdzekļos, proti, jaunu iekārtu un aprīkojumu iegādei, kas palīdz uzņēmumam modernizēties, sākt jaunu, ienesīgāku preču vai pakalpojumu ražošanu. Ražošanas iekārtas praktiski vienmēr tiek izgatavotas atbilstoši konkrēta komersanta specifikācijām. Tāpēc iekārtu ražotāji vienmēr prasa priekšapmaksu, lai novērstu risku, ka pasūtītājs atsakās pirkt gatavo iekārtu. Komersanti informējuši, ka tipiskā līgumā par iekārtu izgatavošanu 35 – 40 % no kopējās summas ir jāsamaksā līguma slēgšanas brīdī. Kamēr šis maksājums nav veikts, ražotājs nesāk iekārtas izgatavošanu. Nākošie 45 – 50 % tiek samaksāti brīdī, kad iekārta ir gatava. Kamēr šis maksājums nav veikts, iekārta netiek nosūtīta uz Latviju. Pēdējie 10 – 20 % tiek maksāti tad, kad iekārta ir atvesta, uzstādīta un palaista. Attiecīgi 80 – 90 % no visas iekārtas cenas tiek samaksāti pirms iekārta ir saņemta un palaista. Tātad finansējuma saņēmēja naudas plūsmā veidojas pārrāvums, jo par iekārtu viņš samaksā daudz agrāk nekā ar to var sākt ražošanu un pelnīt naudu.

Lai sniegtu maksimāli efektīvu valsts atbalstu uzņēmējiem īstenot projektus relatīvi īsākā laikā un sarežģītākos ekonomiskos apstākļos, tādējādi atvieglojot uzņēmējiem naudas plūsmu, programmas 3. un 4. kārtas projektu īstenotājiem tiek palielināts avansa apjoms no līdzšinējiem 35 % līdz 90 % tiem projektu iesniedzējiem, kuri spēj pierādīt, ka tik liels avanss veicinās ātrāku projektu īstenošanu, līdz ar to arī ātrāku jaunu darba vietu radīšanu.

Lai nodrošinātos pret nelietderīgu līdzekļu izlietošanas risku, avansi tiks izsniegti tikai pret bankas garantijām. Tomēr visiem komersantiem 100 % apmērā tiks nosegtas izmaksas, kas ir saistītas ar bankas garantiju saņemšanu (bankas komisijas maksa). Tāpēc visi „Augstas pievienotās vērtības investīciju” programmas 3. kārtas un 4. kārtas projektu īstenotāji aicināti pēc iespējas ātrāk pieteikties avansu saņemšanai Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā.

Pēdējos piecos gados valsts un komersantu kopumā veikto investīciju apmērs jaunu ražošanas iekārtu iegādei ir vairāk nekā 650 miljoni eiro, radot aptuveni 3700 jaunas darba vietas. Detalizēti ar MK apstiprinātajiem grozījumiem Ministru kabineta 2011.gada 19.oktobra noteikumos Nr.817 „Noteikumi par darbības programmas „Uzņēmējdarbība un inovācijas” papildinājuma 2.1.2.4.aktivitātes „Augstas pievienotās vērtības investīcijas” projektu iesniegumu atlases otro un turpmākajām kārtām” var iepazīties MK mājaslapā: http://tap.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40337190&mode=mk&date=2014-10-21

 

Raksts:”MK atvieglo komersantiem lielu investīciju projektu īstenošanu”, Ekonomikas ministrija, publ. 21.10.2014

Avots: https://www.em.gov.lv/lv/jaunumi/2724-mk-atvieglo-komersantiem-lielu-investiciju-projektu-istenosanu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *