Turpmākā apstrādes rūpniecības attīstība saistīta ar tendencēm ārējos tirgos

Pēc vājākiem apstrādes rūpniecības izaugsmes rādītājiem vasaras mēnešos, septembrī vērojamas pozitīvas tendences. Salīdzinot ar augustu, rūpniecības produkcijas apjoms pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās septembrī pieauga par 1,3%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) jaunākie dati. Tai skaitā apstrādes rūpniecībā – par 1,9%. Tostarp spēcīgu mēneša izaugsmi septembrī uzrādīja kokrūpniecība (+4,4%), elektrisko iekārtu (+17,2), metālu (+38,5%), kā arī gatavo metālizstrādājumu ražošana (+4,0%). Apstrādes rūpniecību ietekmēja tendences ārējos tirgos – lēnāka nekā gaidītā ekonomiskā izaugsme Eiropas Savienībā, kā arī vājā ekonomiskā situācija Krievijā.

Atsevišķās apstrādes rūpniecības nozarēs, par spīti ekonomiskajai situācijai eksporta tirgos, ražošanas apjomi tomēr pieaug. Tā, piemēram, kokapstrādē saražotās produkcijas apjomi septembrī bija par 7,7 % lielāki nekā pirms gada un kopumā janvārī – septembrī nozares izlaide bija par 8,1% lielāka nekā pagājušā gada atbilstošajā periodā. Stabila izaugsme šogad vērojama mēbeļu ražošanā, kur izlaides apjomi septembrī bija par 9,5 % lielāki nekā pirms gada.

Turpmākā apstrādes rūpniecības attīstība būs cieši saistīta ar tendencēm ārējos tirgos. Ņemot vērā lēno ekonomikas izaugsmi ES un vājo ekonomisko situāciju Krievijā, Latvijas ražotāji nevar rēķināties ar būtiski pieprasījuma pieaugumu eksporta tirgos. Tas nozīmē, ka izšķiroša loma būs spējai uzlabot savu konkurētspēju. Uz to, ka apstrādes rūpniecības turpmākais veikums būs atkarīgs no norisēm ārējā vidē, norāda arī Latvijas Bankas ekonomists Igors Kasjanovs: “Pirmkārt, ģeopolitiskā situācija šobrīd, lai arī bez izteiktas eskalācijas, joprojām saglabājas ļoti sarežģīta. Tas mazina rūpnieku vēlmi uzņemties papildu risku, investējot jaunās iekārtās. Tas neietekmē tik ļoti izlaides apjomu šodien, bet samazina potenciālu kāpināt izlaidi nākotnē. Otrkārt, nav skaidrs, kas notiks ar sankciju režīmu. Ir dažādi attīstības scenāriji, kas sevī iekļauj varbūtību, ka sankcijas tiek pagarinātas un pastiprinātas, vai, tieši pretēji, – vājinātas. Taču skaidrs ir arī tas, ka šogad piedzīvotā dēļ, daudzi uzņēmēji pat pēc sankciju atcelšanas nerausies atpakaļ Krievijas tirgū. Treškārt – Latvijas eksportam ir vitāli nepieciešama eiro zonas izaugsme. Pagaidām situācija būtiski nemainās – izaugsme ir vārga un nestabila. Arī šā gada otrajā pusē operatīvie rādītāji lielākoties ir negatīvi un norāda uz to, ka eiro zonas ekonomika ir joprojām vāja”.

 

Raksts: “Turpmākā apstrādes rūpniecības attīstība ir cieši saistīta ar tendencēm ārējos tirgos”, Ekonomikas ministrija, publ. 04.11.2014

Avots: www.em.gov.lv

Papildus informācija: www.makroekonomika.lv

http://www.csb.gov.lv/notikumi/septembri-rupniecibas-produkcijas-apjoms-pieauga-par-13-39371.html

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *