Lekcija par gada aktualitātēm meža aizsardzībā raisījusi lielu interesi

Pēc pusgada pārtraukuma LLU Meža fakultāte atkal piedāvā iespēju noklausīties dažādu vieslektoru lekcijas, kas parasti ir ļoti iecienītas studentu vidū. Rudens semestrī pirmo lekciju par integrēto augu aizsardzību, to vispārīgiem principiem, nozīmīgākajiem meža audzēšanas riskiem Latvijā, 2014. gada aktualitātēm un nākotnes izaicinājumiem sniedza AS “Latvijas valsts meži” Meža aizsardzības un ugunsdzēsības vadītājs Indulis Brauners.

Indulis Brauners uzņēmumā AS “Latvijas valsts meži” strādā jau kopš uzņēmuma pirmsākumiem un ir attīstījis tādus virzienus kā meža aizsardzība un ugunsdzēsība, kuru mērķi – apzināt meža bojājumus, prognozēt to attīstību un plānot pasākumus bojājumu ierobežošanai vai novēršanai. Lai klātesošajiem  rastos pareiza izpratne par integrēto augu aizsardzību, lekcijas pirmajā daļā Meža aizsardzības un ugunsdzēsības vadītājs apskatīja izstrādātās kultūraugu vadlīnijas integrētās augu aizsardzības ieviešanai Latvijā un 2009. gada pieņemto Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu. Definējot meža bojājuma un meža aizsardzības jēdzienus, viņš uzsvēra, ka “mežsaimniekam svarīgi izprast katra organisma vietu un lomu ekosistēmā un organizēt saimniecisko darbību tā, lai neveicinātu, nepieļautu organismu savairošanos, kad tie kļūst par kaitēkļiem, slimībām, radot bojājumus”.

Lekcijas otrā daļā I.Brauners stāstīja par nozīmīgākajiem meža audzēšanas riskiem Latvijā, kā galvenos minot vējgāzes/snieglauzes, egļu astoņzobu mizgrauzi, priežu lielo smecernieku, dzīvniekus un skuju, lapu kaitēkļus. Palielinoties staltbriežu blīvumam, arvien vairāk mežos sastopami briežveidīgo dzīvnieku bojājumi. Pašreiz Latvijas mežos viens no bīstamākajiem kaitēkļiem ir priežu rūsganā zāģlapsene, kuras bojājumi konstatēti 10000 ha platībā trijos LVM reģionos: Austrumvidzemē, Ziemeļkurzemē un Dienvidkurzemē. Lektors nosauca arī otru ļoti bīstamu kaitēkli, kurš savairojies Daugavpils mežos. Tā ir priežu audžu tīkllapsene, kuras pēdējā savairošanās Latvijā notika no 1966. līdz 1982. gadam.

Noslēdzošā daļā sekoja stāsts par ugunsgrēku izcelšanās cēloņiem, uzņēmuma nākotnes izaicinājumiem un meža kaitēkļiem un slimībām, kuru izplatīšanos un bojājumu attīstību veicina klimata izmaiņas un vispārējā globalizācija.

 

Raksts: “Lekcija par 2014. gada aktualitātēm meža aizsardzībā izraisa lielu interesi”, Jeļena Rūba, publ. 06.11.2014

Avots: http://www.mf.llu.lv/aktualitates?op=raksts&id=551

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *