Riskus diversificē, ražojot dažādus augstas pievienotās vērtības koksnes izstrādājumus

SIA Ozoli AZ darbības riskus ir diversificējusi, ražojot dažādus koksnes izstrādājumus ar augstu pievienoto vērtību, rodot iespēju produkciju realizēt pircējiem daudzās valstīs. Plašs izstrādājumu sortiments nišas produktu ražošanā ir galvenais iemesls, kāpēc atsevišķa darījuma neveiksme neatstāj tālejošas sekas uz uzņēmuma darbību, turklāt tā ir iespēja būt neatkarīgākam un vienlaikus mazāk ievainojamam kādā lokālā kataklizmā. Šo postulātu savā darbībā ievēro SIA Ozoli AZ, kas nodarbojas ne tikai ar logu un durvju ražošanu dārza mājām, bet arī vārtu, sētu, ziedu režģu, pirts aprīkojuma un pat mēbeļu detaļu izgatavošanu.

«20 gados neesmu mainījis savu viedokli par to, ka tikai dziļāka pārstrāde – žāvējot, ēvelējot, līmējot – rada lielāku patstāvību un mazākus biznesa riskus nekā viena veida produkta masveida ražošana,» darbības moto atklāj SIA Ozoli AZ valdes loceklis Andis Zariņš. Viņš norāda, ka ir bijuši laiki, kad cilvēki no meža ieguva lielāku naudu, nekā varēja nopelnīt ar dziļākas pārstrādes produktu ražošanu, taču pašlaik šāda situācija vairs neesot novērojama. Uzņēmums strādā gan ar apsi, gan bērzu, gan priedi, gan egli. «Paši zāģējam tikai apsi, pārējo koku sugu – bērza, priedes, egles – zāģmateriālus pērkam no citiem to ražotājiem,» stāsta A. Zariņš. Šāda stratēģija (strādāt ar vairākām koku sugām) ir vēl viens faktors, kas rada stabilitātes sajūtu. To pierāda arī uzņēmuma neto apgrozījums un peļņa. «2010. gadā ugunsgrēkā tikpat kā pilnībā tika izpostīta viena ražotne, taču ražošana netika pārtraukta, jo ir otra ražotne citviet,» riska diversifikācijas piemēru rāda A. Zariņš. Izmantojot uzņēmuma līdzekļus, apdrošinātāja izmaksāto atlīdzību, kā arī kredītu, nodegusī ražotne ir atjaunota, turklāt modernākā veidolā nekā agrāk. «Mūsdienīgas iekārtas ļāva paaugstināt darba ražīgumu, efektivitāti un konkurētspēju,» viņš apgalvo.

Viens no ne pārāk sarežģītiem produktiem, ko jau ilgstoši ražo SIA Ozoli AZ, ir kniedēti puķu režģi. «Savulaik pēc kāda Anglijas pircēja lūguma sākām ražot šo izstrādājumu – tam vajadzīgas plānas priedes lameles, kas sastiprinātas ar alumīnija kniedēm. Vēlāk šim klientam sāka samazināties tirgus, taču atradām, ka tādu pašu produkciju labprāt iepērk liels Vācijas veikalu tīkls,» izstrādājuma vēsturi atklāj A. Zariņš. Nelielos apjomos šī produkcija tiek eksportēta arī uz Šveici. «Ziedu režģis ir populārs Skandināvijas valstīs, taču līdz šim neesam pievērsušies šī tirgus apgūšanai,» viņš neslēpj. Plāno līstīšu ražošanai tiek izmantoti tā dēvētie nelikvīdie zāģmateriāli, kurus citos pārstrādes produktos pārvērst nav iespējams. «Tā ir racionāla koksnes izmantošana maksimāli tuvu iespējamai robežai,» teju vai citādi neizmantojamo zāģmateriālu lietošanu skaidro A. Zariņš.

 

Raksts: “Ideju mežs: Nišas produktu groza lietussargs”, Māris Ķirsons, publ. 10.11.2014

Avots: http://www.db.lv/razosana/mezsaimnieciba/ideju-mezs-nisas-produktu-groza-lietussargs-422929

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *