Jauno mežu īpašnieku interese par izlases cirtēm pieaug

Sestdien, 8. novembrī demonstrējumu teritorijā “Kalna Gavieši” (Amatas novads Skujenes pagasts) notika šoruden pēdējais seminārs par nekailciršu mežsaimniecību. Demonstrējumu teritorijā pulcējās aptuveni 25 interesenti, kuri visas dienas garumā, uzklausot speciālistu un pieredzējušu mežsaimnieku viedokļus, mācījās, kā gūt labumu no meža katru gadu, izmantojot izlases cirtes.

Semināra teorētiskajā daļā prezentāciju par nekailciršu mežsaimniecību, tās riskiem un priekšrocībām sniedza Pasaules Dabas Fonda direktors un Meža programmas vadītājs  Jānis Rozītis, kurš arī skaidroja, kāpēc šādas demonstrējumu teritorijas tiek veidotas. Atziņas un novērojumus par nekailciršu mežsaimniecības pielietojumu skaidroja pētnieks Jānis Donis (LVMI Silava), kā arī ar demonstrējumu teritorijām iepazīstināja mežsaimniecības speciālists Martiņš Lūkins. Praktiskajā semināra daļā par meža apsaimniekošanu „Kalna Gaviešos”, darba plānošanu un mežizstrādes darbu organizāciju stāstīja demonstrējuma teritorijas īpašnieks Ziedonis Vilciņš.

„Atsaucība ir liela, katru gadu semināros ir redzamas jaunas sejas. Galvenokārt tie ir jaunie mežu īpašnieki, kuri savus meža īpašumus ieguvuši salīdzinoši nesen un tiem ir vēlme apgūt ekonomiski izdevīgu un reizē dabai draudzīgu meža apsaimniekošanu,” secina Pasaules Dabas Fonda direktors Jānis Rozītis. Arī meža īpašnieks Ziedonis Vilciņš uzsver, ka, neskatoties uz sliktajiem laika apstākļiem, apmeklētāju atsaucība bija liela: „Aplūkojot mežā izveidotos demonstrējumu objektus, dalībnieki uzdeva dažnedažādus jautājumus, rosinot saturīgas diskusijas”.

Mežsaimniecības demonstrējumu teritorijas ir izveidotas privātajos mežos ar pašu īpašnieku iniciatīvu. Demonstrējumu saimniecībās redzami konkrēti risinājumi, kā teorija tiek īstenota praksē. Aplūkojama meža pakāpeniska atjaunošanās jau notikušajās cirtēs, ir atzīmēti ciršanai paredzētie koki, noskaidrojami veiktie un plānoti kopšanas darbi. Un, protams, redzami arī rezultāti. Neatsverama ir iespēja uzdot meža saimniekiem tos jautājumus, uz kuriem neatbildēs neviena gudra grāmata vai mācīts eksperts.

Kopā šoruden Pasaules Dabas Fonda meža apsaimniekošanas demonstrējumu teritorijās notika trīs atklāti semināri, kas kopā pulcēja vairāk kā 80 dalībnieku. Projektu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds.

 

Raksts: “Interese par izlases cirtēm aug katru gadu”, Pasaules Dabas Fonds, publ. 10.11.2014

Avots: http://www.pdf.lv/lv_LV/news/343/129/Interese-par-izlases-cirtem-aug-katru-gadu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *