Pareizas medību saimniecības principu ievērošanas ieguvumi

Tāpat kā lopkopībā, arī medībās svarīgi ir veidot spēcīgu un veselīgu dzīvnieku populāciju, kas nākotnē nodrošinās medījamos dzīvniekus ar vērtīgām trofejām. Pareiza apmedīšanas principu ievērošana nodrošina arī mazākus postījumus ne tikai lauksaimniecības kultūrām, bet arī mežsaimniecībai. Kā tas strādā? Ļoti vienkārši. Lai gan bieži vien sabiedrībai šie principi nav saprotami, dažkārt arī medniekiem ne.

Pats galvenais princips, kas selekcijas medību nolūkos būtu jāievēro, ir nomedīt mazāko vai vārgāko dzīvnieku no bara. Ja uz lauka, piemēram, stāv piecus gadus veci staltbriežu bullēni, noteikti jānomedī tas, kuram ir vismazākie ragi. Nomedījot to, kam ir vislielākie ragi, no aprites tiek izņemts indivīds, kas nākamajām paaudzēm nodotu vislabākos gēnus. Trofejas ziņā no tā sauktā špīsera – staltbriežu bullēna, kam pirmie ragi ir divas garas standziņas bez žuburiem, – nebūs nekādas estētiskās vērtības, taču labākajam no jaunuļiem nākotnē varētu izveidoties ļoti skaista trofeja. Ja pirmie ragi staltbriežu bullim galos sāk dalīties žuburos, tas nozīmē, ka šis ir ļoti perspektīvs indivīds. Tas pats princips attiecas arī uz citiem pārnadžiem – jāmedī mazākais indivīds no mežacūku bara, mazākais un sliktākais stirnāzītis, mazākais no diviem aļņu teļiem utt.

No selekcijas viedokļa vissliktākais, ko var darīt, ir medīt tikai tēviņus. Kritiska situācija sāk veidoties arī tad, ja izšauj tikai labākos tēviņus, jo sliktākie savus gēnus nodod tālāk un ilgtermiņā veidojas populācija ar sliktas kvalitātes trofejām. Nekādā gadījumā nedrīkst medīt aļņu govi, kurai ir divi teļi, toties medījama ir jauna govs, kurai teļu vēl nav, vai arī veca, kurai jaunās paaudzes vairs nav. Ievērojot šos vienkāršos principus, ir iespējams samazināt iespējamos postījumus, uzlabot dzīvnieku populācijas dzimuma un vecuma struktūru, kā arī nodrošināt, ka izaug dzīvnieki ar skaistām trofejām.

 

Raksts: “Ko dzīvnieku selekcija nozīmē medībās?”, Linda Dombrovska, publ. 19.11.2014

Avots: http://www.la.lv/ko-dzivnieku-selekcija-nozime-medibas/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *