Baltijas valstīs šogad saražots vairāk zāģmateriālu nekā pērn

Zāģmateriālu ražošanas apjomu palielināšanos Baltijas valstīs šogad sekmējis adekvātais zāģbaļķu piedāvājums un labvēlīgi apstākļi nozīmīgākajos eksporta tirgos. Tā, piemēram, Igaunijā esošajās kokzāģētavās šā gada pirmo trīs ceturkšņu periodā tika saražots par 10% vairāk zāģmateriālu nekā gadu iepriekš, kopumā 1,27 miljoni kubikmetru. Savukārt Latvijā zāģēto un ēvelēto kokmateriālu ražošanas uzņēmumos šā gada pirmajos sešos mēnešos saražotās produkcijas kopējā vērtība sasniedza 383,2 miljonus eiro, kas ir par 17% vairāk nekā analogajā laika periodā gadu iepriekš.

Rudenī, līdz ar pieprasījuma samazināšanos nozīmīgākajos pārdošanas tirgos, zāģmateriālu ražotāju konkurence par jauniem pasūtījumiem saasinājusies. Pārdošanas iespēju mazināšanos sākotnēji izjutuši individuālie ražotāji, taču pamazām pieprasījuma mazināšanos fiksē arī atsevišķas kokrūpniecības uzņēmumu grupas. Eiropas tirgū zāģmateriālu piedāvājums 4.ceturkšņa sākumā palielinājies, jo uz šo reģionu pārorientēta daļa produkcijas, kas sākotnēji bija paredzēta realizācijai Ziemeļāfrikā. Piedāvājuma pārpalikuma rašanās saistīta arī ar joprojām intensīvo koksnes pārstrādi Baltijas valstu, Skandināvijas un Vācijas zāģētavās. Ievērojamos apjomos zāģmateriāli uz iepriekš slēgto līgumu pamata šobrīd uz Baltijas valstīm tiek piegādāti no Krievijas. Konkurence saasinājusies arī no Skandināvijas lielo zāģmateriālu ražotāju puses, kā rezultātā kopējais pieprasījums pēc Baltijas valstīs ražotiem zāģmateriāliem ārējos tirgos šogad samazinājies salīdzinoši straujāk nekā citkārt šajā gada periodā. Vietējā tirgū par pieprasījuma samazināšanos līdz novembra vidum netika ziņots. Lai arī ēvelēto izstrādājumu ražotāji joprojām darbojas salīdzinoši intensīvā režīmā, ziņots, ka pieprasījums pakāpeniski samazinās arī pēc šī veida produkcijas, kas zāģmateriālu ražotājiem attiecīgi nozīmē pārdošanas apjomu samazināšanos arī šajā segmentā.

Novembrī izteikti pasliktinājušās pārdošanas iespējas Eiropas centrālajā daļā, kur šā gada pirmajā pusē tika piegādāts ievērojami vairāk zāģmateriālu nekā pērn šajā pašā laika periodā. Tāpat krietni vairāk zāģmateriālu šogad piegādāts uz Lielbritāniju, kur pieprasījums audzis gan pēc konstrukciju kokmateriāliem, ko sekmējusi augsta aktivitāte dzīvojamo māju būvniecības segmentā, gan pēc priedes dēļiem ēku iekšējai apdarei un dārza kokmateriāliem. Taču arī šajā tirgū importēto zāģmateriālu tirdzniecības apjomi pakāpeniski mazinājušies un šobrīd, neraugoties uz lielo piedāvājumu, joprojām raiti tiek tirgoti tikai augstas kvalitātes Baltijas valstīs ražoti egles zāģmateriāli.

Iepriekš minēto apstākļu dēļ daudzas individuālās kokzāģētavas ar decembri plāno samazināt koksnes pārstrādes apjomus. Vairums ražošanu uz 1 – 2 nedēļām pārtrauks gada nogalē saistībā ar Ziemassvētku brīvdienām gadu mijā. Novembra pirmajā pusē Baltijas valstīs ražoto skujkoku zāģmateriālu pārdošanas cenas bija par vidēji 5 EUR/m3 zemākas nekā 3.ceturksnī (priedes – 210 EUR/m3; egles – 210 EUR – 212 EUR/m3). Ņemot vērā vājo pieprasījumu, tirgus dalībnieki pieļauj, ka tuvāko nedēļu laikā cenu pazeminājums varētu sasniegt 10 EUR/m3.

 

Raksts: “Baltic shippers left with no option but to intensify their efforts to acquire orders”, EUWID, publ. 19.11.2014

Avots: EUWID Wood Products and Panels, Nr.47/2014

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *