Biomasas izmantošanas paplašināšanās: kā tas ietekmēs FSC un PEFC

Zaļās enerģijas izmantošana Eiropas Savienībā piedzīvo uzplaukumu, un nav tālu laiks, kad lielākie bioenerģijas ražotāji pieprasīs atbildīgā veidā iegūtu meža biomasu. Tas varētu piešķirt papildu vērtību mežiem un koksnes granulām, kas ir FSC vai PEFC sertificētas.

Krūmāju koksne, zāģu skaidas, šķelda un citas koksnes atliekas lielākoties izmanto divu veidu koksnes izstrādājumu – papīra un granulu – ražošanai. Tādējādi koksnes atliekas var dot meža īpašniekiem papildu ienākumus. Mūsdienās papīra rūpniecība visbiežāk pieprasa sertificētus izejmateriālus, kas iegūti ilgtspējīgā veidā, turpretī biomasas ražošana ir lielākais noieta tirgus koksnes atliekām no nesertificētiem mežiem, taču gaidāms, ka situācija drīzumā mainīsies. ES vadlīnijas paredz, ka jāveicina sertificētu izejmateriālu izmantošana arī bioenerģijas ražošanā. ES mērķi klimata pārmaiņu un enerģētikas jomā līdz 2020. gadam nosaka, ka dalībvalstīm jāpaaugstina zaļās enerģijas īpatsvars un jāsamazina izmešu daudzums.  Viens no pasākumiem, ko dalībvalstis īstenos minēto mērķu sasniegšanai, ir jaunu prasību izvirzīšana biomasas ražošanai. Situācija ir vedinājusi septiņus nozīmīgus biomasas izmantošanas uzņēmumus Eiropā veidot Biomasas ilgtspējīgas ražošanas partnerību (Sustainable Biomass Partnership, SBP).

SBP izpilddirektors Pīters Vilsons skaidro: „SBP galvenais mērķis ir izveidot mehānismu, kas ļautu enerģijas ražotājiem parādīt, ka viņi nelokāmi un sekmīgi ievēro jaunās prasības. Diemžēl FSC un PEFC mežsaimniecības sertifikācija nav pietiekami plaši izplatīta vairākās lielās valstīs, kur daudz mežu, turklāt ne viena, ne otra sertifikācijas sistēma neatbilst enerģētikas prasībām attiecībā uz izmešu daudzuma izsekojamību visā piegādes ķēdē.” SBP ir izveidojusi sertifikācijas sistēmu, kas nodrošinās atbilstību ES un dalībvalstu tiesību aktu prasībām; sistēmas galvenā uzmanība pievērsta Beļģijai, Dānijai, Nīderlandei un Lielbritānijai. Šīs sistēmas ietvaros sertificēs nevis mežsaimniecības uzņēmumus, bet granulu un biomasas ražošanas uzņēmumus, un paredzēts, ka tiem būs jāveic izejmateriālu bāzes novērtējums, lai nodrošinātu, ka ražošanā izmantotā meža biomasa iegūta ilgtspējīgā veidā. Turklāt nepieciešams iegūt informāciju, kas izmantojama oglekļa izmešu aplēsēs.

Šobrīd notiek sertifikācijas sistēmas izmēģinājumi, un Vilsona kungs paredz, ka sistēma uzsāks darboties pilnā mērā 2015. gada sākumā. Kā tas ietekmēs FSC un PEFC sertifikācijas sistēmas? Vilsona kungs uzsver, ka SBP negrasās izgudrot jaunu meža sertifikācijas sistēmu: „Mūsu iecerētais risinājums ir kā virsbūve, kuras mērķis nav sacensties ar FSC vai PEFC mežsaimniecības sertifikāciju. Kur vien iespējams, tā balstīsies uz FSC un PEFC radītajiem risinājumiem.”

 

Raksts: “Biomasas izmantošanas paplašināšanās: kā tas ietekmēs FSC un PEFC”, NEPCon, publ. 11.12.2014

Avots: www.nepcon.net

Papildus informācija: http://www.sustainablebiomasspartnership.org/news/SBP-accepts-certification-bodies-as-applicants

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *