Britu ostās no Skandināvijas piegādāto zāģmateriālu krājumi joprojām lieli

2015. gada pirmajā ceturksnī skujkoku zāģmateriālu noiets Lielbritānijā varētu būt samērā vājš, tā pērnā gada nogalē prognozējuši tirgus spēlētāji. Taču jau otrajā ceturksnī pieprasījums varētu atsākt kāpumu. Ņemot vērā nepārtraukti pieaugošo aktivitāti dzīvojamo māju būvniecības sektorā, pieļauts, ka šogad pieprasījums pēc konstrukciju materiāliem Lielbritānijā varētu būt vēl lielāks nekā 2014.gadā. Turklāt apmierinošs noiets prognozēts gan Skandināvijas, gan Krievijas izcelsmes zāģēto kokmateriālu sortimentiem to tālākai izmantošanai ēku iekšējā apdarē.

Līdz novembra vidum pieprasījums pēc skujkoku zāģmateriāliem labvēlīgo laikapstākļu dēļ Lielbritānijā vēl bija samērā stabils, tomēr vairs ne tik augsts kā septembrī. Tā kā vairumā uz eksportu orientētajās zāģētavās Skandināvijā un centrālajā Eiropā koksnes pārstrādes apjomi līdz tam samazināti netika, neadekvātā noieta ietekmē piegādātājiem izveidojušies samērā nozīmīgi gatavās produkcijas krājumi.

Pasliktinoties pārdošanas iespējām nozīmīgākajos noieta tirgos kontinentālajā Eiropā, Lielbritānijā palielinājies arī zāģmateriālu piedāvājums no Baltijas valstīm un Krievijas. Arī Ziemeļāfrikā situācija gada otrajā pusē vairs nebija tik spoža kā pirmajā pusgadā. Līdz ar jēnas vērtības samazināšanos attiecībā pret eiro un Zviedrijas kronu, Eiropas zāģmateriālu pārdošanas apjomi sarukuši Japānas tirgū.

Egles zāģmateriālu segmentā pārprodukcijas ietekme un spiediens uz pārdošanas cenām Lielbritānijā pērn sāka pieaugt kopš otrā ceturkšņa. Priedes zāģmateriālu segmentā līdzsvars līdz trešajam ceturksnim saglabājās, taču kopš tā laika spiediens uz cenām sāka pieaugt arī šeit. Zviedrijas kokrūpnieki, nolūkā samazināt izveidojušos uzkrājumus, lielos apjomos sākuši tirgot B kvalitātes klases priedes zāģmateriālus par cenu, kas ir par aptuveni 20 €/m3 zemāka nekā vidējā tirgus cena. Analogu motīvu vadīti pārdošanas cenas pazeminājuši arī Somijas un Vācijas zāģmateriālu ražotāji, kas pēc tirgus dalībnieku teiktā, tikai vēl vairāk destabilizēs esošo situāciju.

Augstā piedāvājuma dēļ vairumā gadījumu ar pircējiem decembrī slēgti tikai ‘viena mēneša piegādes’ līgumi. Decembrī Skandināvijas izcelsmes egles zāģmateriāli (rough-sawn) Lielbritānijā tirgoti par aptuveni 182 £/m3, C klases egles zāģmateriāli – par 163 – 168 £/m3, A4 klases priedes zāģmateriāli – par aptuveni 225 £/m3 un B klases priedes zāģmateriāli – par 188 – 193 £/m3. Atšķirība starp vietējā tirgū un Skandināvijā ražotiem zāģmateriāliem decembra vidū bija aptuveni 15 €/m3.

Līdzīgi kā pēc importētiem kokmateriāliem, pieprasījums Lielbritānijā samazinājies arī pēc vietējo ražotāju piedāvātiem sortimentiem. Vairums uzņēmumu tādēļ nedaudz samazinājuši zāģmateriālu izlaidi, tomēr plašāka jaudu samazināšana netiek plānota, tieši pretēji, zāģētavās tiks veidoti krājumi jaunajai būvniecības sezonai.

 

Raksts: “Stocks of Scandinavian sawnwood at British ports still excessive”, EUWID, publ. 17.12.2014

Avots: “EUWID Wood Products and Panels”, Nr.51/52 (2014)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *