Baltkrievijas mēbeļu ražotāju 2015.gada plāns – noieta tirgu diversifikācija

Baltkrievijas mēbeļu ražotāji veiksmīgi konkurē ar pasaulē pazīstamiem ražotājiem no Itālijas, Vācijas, Polijas. Un pie panāktā ražotāji apstāties negrasās – 2014.gada nogalē koncerns “Bellesbumprom” apstieprināja Mēbeļrūpniecības attīstības programmu 2020, kurā detalizēti atrunāti līdz 2020.gadam īstenojamie pasākumi un sagaidāmie rezultāti.

Krievijas rubļa vērtības kraso svārstību rezultātā, kas ir dominējošā valūta darījumos ar Krievijas pircējiem, Baltkrievijas mēbeļu ražotāju eksporta ieņēmumi ievērojami sarukuši. Savukārt paaugstināt pārdošanas cenas līdzvērtīgi valūtas kursu svārstībām neļāvusi sīvā konkurence. Rezultātā 2014.gada 11 mēnešos “Bellesbumprom” uzņēmumu uz Krieviju eksportēto mēbeļu kopējā vērtība samazinājās par 2,6% līdz 165,3 miljoniem ASV dolāru. Izvērtējot esošo situāciju Krievijas tirgū un iespējamos risinājumus, tuvākajā piecgadē Baltkrievijas mēbeļrūpniecībā nolemts likt uzsvaru uz maksimālu noieta tirgu diversifikāciju, palielinot eksportu uz tālākām aizrobežas valstīm. Sevišķi aktīvi plānota Eiropas un Āzijas valstu tirgu apgūšana, tā par gaidāmajām izmaiņām Baltkrievijas mēbeļrūpniecībā tuvāko piecu gadu laikā ziņu portālu BELTA informējis “Bellesbumprom” priekšsēdētāja pirmais vietnieks Dmitrijs Lizura.

Eksporta sekmēšanai tiks strādāts arī pie mehānisma izveides mēbeļu tirdzniecībai ar interneta starpniecību, kas Baltkrievijā pagaidām tiek maz praktizēta. Plānots, ka šis tādējādi tuvākajā piecgadē kļūs par vienu no svarīgākajiem mēbeļu produkcijas realizācijas veidiem ārpus valsts robežām.

Runājot par šobrīd tik aktuālo ražošanas optimizācijas tendenci pasaulē, Baltkrievijas mēbeļu rūpniecībā, pēc D. Lizuras teiktā, nekas tāds nav gaidāms. Ņemot vērā pēdējos pāris gados īstenotos modernizācijas projektus, pieņemts, ka esošo jaudu rezerves būs pietiekamas uzstādīto mērķu sasniegšanai. Raugoties šajā virzienā, par perspektīvāku koncerns uzskata maza apjoma jaunu mēbeļu ražošanas uzņēmumu izvedi, kas būtu orientēti uz individuāliem pasūtījumiem. Kā piemērs varētu būt Polijas ražotāju pieredze, kur no 23,5 tūkst. valstī darbojošos mēbeļu ražošanas uzņēmumu, 21 tūkst. uzņēmumu nodarbināti līdz 10 strādājošie. Baltkrievijā turpretim dominē lielie uzņēmumi, kuros nodarbināti vairāki simti cilvēku.

Vaicāts, vai atbilstoši mēbeļrūpniecības attīstības programmas uzstādījumam, koncerna uzņēmumiem palielinot izlaides apjomus līdz 2020.gadam par 50%, necietīs produkcijas kvalitāte, D. Lizura atbild, ka programmas izstrādes gaitā ievērots noteikums, ka vienādi jāfokusējas uz pieciem galveniem mērķiem: ražošanas apjomu palielināšana, konkurētspējas nodrošināšana, ražošanas izejvielu importa samazināšana un jaunu produktu īpatsvara palielināšanu līdzšinējā mēbeļu piedāvājuma klāstā.

Prasība palielināt ražošanas apjomus ir aktualizēta likumsakarība, skaidro D. Lizura. Kopš 2007.gada Baltkrievijas mēbeļu rūpniecībā īstenota virkne vērienīgu projektu, pateicotiem kuriem izveidotas jaunas ražotnes, modernizētas esošās un palielināta vietējā tirgū ražotās produkcijas konkurētspēja ārējos tirgos. Baltoties uz visu šo īstenoto projektu sasniedzamajiem rezultātiem, koncerna uzņēmumos saražotās produkcijas kopējā vērtība būs palielinājusies no 267 miljoniem dolāru 2010.gadā līdz 309 miljoniem dolāru 2014.gadā. Savukārt ražošanas izmaksas plānots samazināt līdz ar nepieciešamo izejvielu intensīvāku ražošanu pašmāju tirgū un plašāku masīvkoksnes aizstāšanu ar vidēja blīvuma kokskaidu plātnēm.

Viens no soļiem, kas sperts Eiropas tirgus apgūšanā – dalība starptautiskajā mēbeļu izstādē Ķelnē “Imm cologne 2015”. Kā uzsver nozares pārstāvji, dalība šāda mēroga izstādē sniedz unikālu iespēju iepazīties ar jaunākajām tendencēm citviet pasaulē, atgādināt par sevi, kā arī gūt bezmaksas pieredzi un zināšanas par jaunāko ražošanas tehnoloģiju jomā. Savukārt nolūkā izveidot jaunus kontaktus Tuvajos Austrumos, viens no “Bellesbumprom” uzņēmumiem janvārī devies uz Turciju, kur Stambulā norisinājusies specializētā izstāde durvju ražošanā.

Raksts: “Акцент на диверсификации рынков сбыта”, БЕЛТА, publ. 16.01.2015

Avots: http://bellesbumprom.by/ru/press-tsentr/novost/178-aktsent-na-diversifikatsii-rynkov-sbyta

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *