Šā gada pirmā vētra būtiskus postījumus Zviedrijas mežos nav radījusi

Vētra ‘Egons’, kas Zviedrijas dienvidu reģionā plosījusies šā gada 10.-11.janvārī, nodarījusi krietni mazākus mežu postījumus nekā bija gaidīts. Vētras skarto mežaudžu apsekošana intensīvi turpinās, taču pēc sākotnējiem meža īpašnieku kooperatīva “Södra” aprēķiniem, valsts dienvidos kopējais bojātās koksnes apjoms, balstoties uz biedru sniegto informāciju par nodarītajiem postījumiem, varētu būt aptuveni 3 miljoni kubikmetru, kas ir ievērojami mazāk nekā radītie postījumi 2007.gadā un 2005.gadā, kad orkānu ‘Per’ (‘Hannu’) un ‘Gudruns’ (‘Ervīns’) laikā tika bojāti attiecīgi 16 miljoni un 75 miljoni kubikmetru koksnes.

Lai arī visās šajās vētrās vēja ātrums bijis līdzīgs, šogad mežu postījumi bijuši mazāki, pateicoties jaunai mežu apsaimniekošanas praksei. Kā skaidro “Södra” vadītājs Gorans Orlanders (Göran Örlander), tagad kooperatīva mežos kopšanas cirtes un galvenā cirte audzēs, kur dominējošā suga ir egle, tiek veiktas ātrāk. Mazāki postījumu apmēri skaidrojami arī ar vājāko koku bojāeju iepriekšējās vētrās un rezistentāku audžu izveidi biežo vēju ietekmē.

Lai vētras skartajās mežaudzēs nepieļautu egles astoņzobu mizgraužu (Ips typographus L.) invāziju vasarā, kooperatīva biedriem uzdots apsekot savus mežu īpašumus, apzināt nodarītos postījumus un pēc iespējas ātrāk veikt kopšanas darbus, no meža izvedot visu bojāto koksni.

 

Raksts: “Damage caused by Storm Egon estimated at 3 million forest cubic metres”, Södra, publ. 14.01.2015

Avots: http://www.sodra.com/en/Pressroom/News/Posts/Priority-1/Damage-caused-by-Storm-Egon-estimated-at-3-million-forest-cubic-metres/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *