Eksporta tirgi kokrūpniekiem ļauj pārspēt iepriekšējo gadu rekordus

Ārvalstu noieta tirgi joprojām ir galvenais dzinējspēks koksnes izstrādājumu ražotāju ienākumu pieaugumam, kas ļauj pārspēt iepriekšējo gadu neto apgrozījuma rekordus, raksta laikraksts Dienas Bizness. Tas izriet no asociācijas Latvijas koks apkopotajiem datiem par saimniecisko darbību 2014. gadā salīdzinājumā ar 2013. gadā iespēto. Kopumā pērn asociācijā ietilpstošie uzņēmumi savu neto apgrozījumu salīdzinājumā ar aizpērno gadu ir spējuši palielināt par 14,63 milj. eiro jeb 3,5%, sasniedzot 427,6 milj. eiro lielu neto apgrozījumu, kur lauvas tiesa pienākas diviem plātņu ražotājiem – a/s Latvijas finieris un SIA Kronospan Riga. Pēc asociācijas Latvijas koks izpilddirektora Andra Plezera sacītā, apgrozījuma pieaugumu visvairāk ir cēluši bērza saplākšņa izstrādājumu ražotāji a/s Latvijas finieris (par 6,25 milj. eiro), SIA Troja (par 2,03 milj. eiro) un SIA Verems (par 0,56 milj. eiro). Lielu kāpumu uzrāda arī skujkoku zāģētās produkcijas izstrādājumu ražotājs SIA Timberex Group ar 6,34 milj. eiro.

«Plātņu ražotāju neto apgrozījuma pieaugums nepārsteidz, jo šajās ražotnēs iepriekš veiktas būtiskas investīcijas augstākas pievienotās vērtības produkcijas ražošanā, kā arī konkurētspējas paaugstināšanā,» situāciju vērtē A. Plezers.

Dati liecina, ka teju vai 56% no visa ienākumu pieauguma gūti tieši no produkcijas realizācijas ārzemēs. «Vairums ražotāju produktus ražo lielos apmēros, kas daudzkārt pārsniedz iekšējā tirgus pieprasījumu, tāpēc to svarīgākie noieta tirgi ir ārzemes, pašmāju tirgū tiek pārdota neliela daļa no saražotā,» skaidro A. Plezers. Viņš pozitīvi vērtē arī pieaugumu pašmāju tirgū – ap 6,5 milj. eiro. Jāņem vērā, ka no 427,55 milj. eiro Latvijas tirgū tiek realizēti koksnes izstrādājumi nedaudz vairāk nekā 100 milj. eiro kopvērtībā, kas rada aptuveni 24% visu ienākumu.

 

Raksts: “Divreiz vairāk nekā krīzes laikā”, Māris Ķirsons, publ. 02.02.2015

Avots: http://www.db.lv/razosana/mezsaimnieciba/divreiz-vairak-neka-krizes-laika-426860

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *