Meža nozares universālais kareivis MeKa

SIA Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts ne tikai nodarbojas jaunu tehnoloģiju un produktu pārnesē, bet arī eksportē testēšanas pakalpojumus.

Savulaik 2004. gadā, dibinot SIA Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūtu (MeKA), svarīgākais tā uzdevums bija paaugstināt meža nozares uzņēmēju konkurētspēju, nevis gūt maksimāli lielu peļņu. Desmit gados MeKA ir devusi savu artavu svarīgu jautājumu risināšanā, kā arī sākusi konkurēt ar testēšanas pakalpojumu sniegšanu Eiropas mērogā. Pētniecībā pašlaik MeKa nodarbojas ar lielizmēra koka konstrukciju tehnoloģiju pārnesi – izmantošanas iespēju izpēti, sniedz tehnisko atbalstu ražošanas sagatavošanai, sertifikācijai un veic testēšanas pakalpojumus Latvijā.

«MeKA ir sava veida piemērs, kā meža nozare risināja savulaik sasāpējušās problēmas – gan izglītības, jaunu produktu izstrādes, aprobācijas, testēšanas – sertificēšanas, gan tehnoloģiju pārneses jomās,» stāsta SIA Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts valdes loceklis Andrejs Domkins. Būtībā MeKA ir sava veida kompetences centrs, kurā zem viena jumta ir apvienotas ikdienā grūti savienojamas jomas, kā zinātne un ražošana, izpēte un izglītība. Apmācību kursu ir bijis daudz, un kādu vienu īpaši izcelt A. Domkins nevēlas, jo tie visi ir bijuši vērsti uz nozares speciālistu kvalifikācijas celšanu, kas paaugstinājis darba ražīgumu. Kā viens no svaigākajiem piemēriem tiek minēta meža mašīnu operatoru produktivitātes paaugstināšana. Ar MeKA līdzdalību tika īstenota šāda apmācību programma, piesaistot ES struktūrfondu līdzfinansējumu. Apmācību rezultātā meža mašīnu operatoru darba produktivitāte pieaugusi aptuveni par 10%, kas kopumā nozares kontekstā naudas ekvivalentā jau rada simtiem tūkstošu un miljonu ietaupījumu.

MeKA ir akreditēta laboratorija, kas nodarbojas ar koksnes un tās produktu testēšanu trijos sektoros – fizikāli mehāniskā, ugunsreakcijas un mēbeļu. Akreditācija ļauj strādāt ne tikai ar Latvijas, bet arī ārvalstu kompāniju pasūtījumiem. Pēdējā laikā MeKA veikusi Lietuvas, Igaunijas, Somijas, Zviedrijas, Norvēģijas, Dānijas, Vācijas, Baltkrievijas ražotāju produkcijas testēšanu. Tas apliecina, ka MeKA šajā jomā sākusi konkurēt ar citu valstu testēšanas laboratorijām un spēj piedāvāt konkurētspējīgu kvalitātes un samaksas līmeni. Vēl viens MeKA darbības virziens ir produktu attīstība. Pašlaik viens no šadiem ambicioziem projektiem ir koka tiltu būvniecības atjaunošana. «Iiepriekšējos gadsimtos koka tilti bija plaši izplatīti Latvijā, tomēr pēdējos 50 gados tie ir kļuvuši par retumu, savukārt citviet, piemēram, Skandināvijā tie piedzīvo renesansi,» vēsturiskos līkločus ieskicē A. Domkins. Pašlaik notiek tieši tādu koka tiltu izmantošanas iespēju izpēte, kuri nepieciešami saimnieciskās darbības nodrošināšanai mežos. Šādi pagaidu koka tilti ir laba alternatīva arī ceļu būvētājiem, sadarbībā ar viņiem jau notiek pilotkonstrukcijas testēšana poligonā. Līdzīgi pētījumu projekti tiek veikti arī Zviedrijā un Šveicē, tādēļ ir iespēja izmantot arī aprobētu metodiku.

 

Raksts: “Universālais kareivis MeKa”, Māris Ķirsons, publ. 09.02.2015

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr.26 (4886)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *