Augstākā dzīvojamā koka konstrukciju ēka Norvēģijā ”Treet”

Novembra sākumā Tallinā norisinājās konference par koka konstrukcijām, kurā uzstājās inženieri un pārstāvji no Somijas, Norvēģijas, Anglijas, kā arī Igaunijas. Vienā no prezentācijām stāstīts arī par Norvēģijā topošo dzīvojamo koka konstrukciju ēku ”Treet”.

”Treet” (norvēģu valodā – koks) ir 14 stāvu augsta koka konstrukciju dzīvojamā ēka, kas patlaban tiek būvēta Bergenā, Norvēģijā. Projektēšanas process tika sākts 2011. gadā un pabeigts 2013. gadā. Pirmie zemes darbi sākās 2014. gada aprīlī, bet ekspluatācijā ēku paredzēts nodot 2015. gada rudenī. Tā būs viena no augstākajām šāda tipa koka ēkām pasaulē. Ēkas platība (lietderīgā) ir 5830 m2. Pagrabstāva, kurā atrodas autostāvvietas, tehniskās un uzglabāšanas telpas, lietderīgā platība ir 920 m2. Ēkas devītajā stāvā paredzēts izveidot sporta zāli un jumta terasi.

Norvēģijas lielākais līmētās koksnes ražotājs ”Moelven Limtre” šim projektam piegādā un montē līmēto koksni un CLT (angļu valodā Cross Laminated Timber – masīvas plātnes, kas veidotas, vairākos slāņos perpendikulāri salīmējot koka dēļus). Igaunijas uzņēmums ”Kodumaja” piegādā un montē rūpnieciski izgatavotus saliekamos moduļus, kas veido dzīvokļus. Projekta arhitekts ir Bergena bāzētais uzņēmums ”Artec”. Būvkonstrukciju projektēšanu un projekta vadību nodrošina ”Sweco”.

Ēkas galvenās būvkonstrukcijas veido nesošās līmētās koksnes stieņu sistēmas un divi stinguma stāvi. Rūpnieciski ražotie ēkas moduļi tiek montēti uz dzelzsbetona pazemes autostāvvietas un uz abiem stinguma stāviem. CLT šajā projektā izmanto, lai izveidotu lifta šahtas, iekšējās sienas un balkonus, taču CLT nav galvenā nesošā būvkonstrukcija. Stikla un metāla fasādes apdare pasargā nesošās koka būvkonstrukcijas no ārējo vides faktoru ietekmes.

Konstruktīvās shēmas koncepta ideja var tikt pielīdzināta skapim, kas ir pildīts ar atvilktnēm. Šajā gadījumā skapi veido līmētās koksnes kopnes, savukārt atvilktnes – rūpnieciski izgatavotie saliekamie moduļi. Ēkas augstums ir 45 metri. Maksimālais vertikālais attālums starp koka konstrukciju zemāko un augstāko punktu ir 49 metri. Ugunsaizsardzības pasākumu kopums paredz šai ēkai nodrošināt 90 minūšu ugunsizturību galvenajām nesošajām ēkas būvkonstrukcijām. Pārējām nesošajām ēkas konstrukcijām, piemēram, gaiteņiem un balkoniem, kas būvēti no CLT, jānodrošina 60 minūšu ugunsizturība. Papildus tiek paredzēti arī citi uguns aizsardzības pasākumi, piemēram, ugunsdrošās krāsas uzklāšana uz koka konstrukcijām, sprinkleru sistēmas ierīkošana, kā arī paaugstināta spiediena nodrošināšana evakuācijas kāpņu telpās.

Visas nesošās konstrukcijas ir veidotas no koka. Līmētā koksne ir izmantota kopnēs. CLT ir izmantots lifta šahtās, kāpņutelpās un iekšējās sienās. Saliekamie moduļi tiek veidoti no koka karkasa. Līmētās koksnes klase ir GL30c un GL30h saskaņā ar EN 14080:2013. Lielākā daļa no līmētās koksnes ir ražota no Norvēģijas egles.

 

Raksts: “Augstākā koka konstrukcija Norvēģijā ”Treet””, Vladislavs Pozņaks, SIA ”K Forma”, publ. 18.02.2015

Avots: http://www.abc.lv/article/augstaka-koka-konstrukcija-norvegija-treet/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *