Krievu uzņēmēji interesējas par brīvām nišām Latvijas kokmateriālu tirgū

Pēdējos mēnešos Latgalē stipri jūtama krievu uzņēmēju interese par brīvām nišām Latvijas kokmateriālu tirgū. Jebkuru sortimentu Krievijas puse būtu gatava piegādāt un realizēt vagoniem.

Uzņēmējs Māris Sinijs, kas Rēzeknes pusē nodarbojas ar kokmateriālu iepirkšanu un mežizstrādi jau gadus piecpadsmit, stāsta, ka Krievijas un arī Baltkrievijas mežizstrādātāji, kas darbojas pierobežā, ļoti labi zina, kas pie mums notiek, un šobrīd, kad Latvijā mežizstrāde praktiski ir apstājusies, ļoti aktīvi meklē iespējas pārdot koksni Latvijas uzņēmējiem. Ja šī interese neatslābs, varot sanākt pat tā, ka importētā koksne atstāj jūtamu iespaidu uz pašreizējām cenām, dzenot tās lejā. M. Sinijs: “Un nevajag aizmirst, ka šķelda arī nāk Latvijā. Kaut gan statistikā tas uzreiz var neparādīties, jo uz robežas šķeldu nopērk mūsu vietējās firmas.” Runājot par kravu kvalitāti, mūsu kaimiņi esot iemācījušies sagatavot labu preci un spējot uzrādīt arī koksnes izcelsmes sertifikātu. Tomēr sadarbība ar Krieviju ir neprognozējama – šodien lētāk, rīt dārgāk, tāpēc, viņaprāt, Latvijas pārstrādātāji nepārorientēsies uz Krievijas tirgu, taču cenas kādu brīdi tas ietekmēt var. Uzņēmējs stāsta, ka krievi vēlas Latvijā pārdot ne tikai zāģbaļķus, bet arī malku, finierklučus un pat finieri. M. Sinijs: “Krievijas eksportētāji jau ir Latvijā ieveduši finieri, kas ticis vests tālāk uz Ķīnu. Bet, tā kā šobrīd Ķīnas finierim cenas ir nokritušās, kaimiņi labprāt realizētu savu finieri tepat Latvijā.”

Uzņēmējs Māris Sinijs, kas Rēzeknes pusē nodarbojas ar kokmateriālu iepirkšanu un mežizstrādi, stāsta, ka Krievijas un arī Baltkrievijas mežizstrādātāji ļoti aktīvi meklē iespējas pārdot koksni Latvijā. Viņš atzīst, ka pēdējos gados visjūtamāk cenas pieaugušas malkai. Agrāk, izstrādājot cirsmas, ar malku nopelnīt nevarēja, bet tagad jau pēc norēķināšanās ar zāģētājiem un izvedējiem pāri paliekot arī meža īpašniekam. Tas tāpēc, ka malka tiek pārstrādāta granulās, kurām lielāka pievienotā vērtība, un ir jau vairākas ražotnes, kas to pārstrādā. Vairākums vietējo mājsaimniecību, protams, negribīgi ir gatavas par kubikmetru neskaldītas malkas maksāt 21 – 22 eiro un bieži vien meklē iespējas apkuri nodrošināt, kaut vai savācot cirsmu atliekas vai pērkot no vietējiem gateriem ­nomaļus.

 

Raksts: “Krievi Latvijā tirgo koksni, Anita Jaunbelzere”, Latvijas Avīze, publ. 31.03.2015

Avots: http://www.la.lv/krievi-tirgo-koksni/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *