Kā veicas valstī pirmajam meža īpašnieku kooperatīvam Mežsaimnieks?

Trīs gados kopš dibināšanas valstī pirmais meža īpašnieku kooperatīvs Mežsaimnieks ir pierādījis dzīvotspēju un «audzē muskuļus». Tā biedri uzsver vēlmi mežu saglabāt, nevis noplicināt, vēsta reģionālais laikraksts Kursas Laiks.

«Mežizstrāde ir uzticības bizness,» saka mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības Mežsaimnieks vadītājs Grigorijs Rozentāls un salīdzina to ar banku: noliec savu naudu un tici, ka viss būs kārtībā, ka ar to nekas nenotiks. Daudzi meža īpašnieki tirgus lietās neesot īsti zinoši, un tad talkā var nākt kooperatīva speciālisti. «Meža īpašnieks var kļūt par līdzīpašnieku uzņēmumā, kas apsaimnieko viņa īpašumu,» iestāju kooperatīvā pamato G. Rozentāls. «Saliekot kopā, ejam tirgū ar lielākiem apjomiem, dabūnam labākas cenas, lētāku transportu, rūpīgāku attieksmi no darba veicējiem. Cita ceļa, kā to panākt, nav. Īpašniekam, kam pieder tūkstoš hektāru, ir dažādas izvēles, bet mazajam kooperatīvs dod diezgan labu alternatīvu tam, ka pats ej, tausties, kļūdies, neliecies svarīgs darījuma partneriem.»

Rīdzinieks Aldis Ozoliņš par savām mājām sauc Akmeņragu Pāvilostas novadā, te viņa kundzei pieder meža īpašums. A. Ozoliņš stāsta, ka pašlaik mežu apsaimnieko pats, bet iestājies kooperatīvā, lai nākamajām paaudzēm tas neietu zudumā. Jaunajiem pašiem droši vien nebūšot intereses meža lietās iedziļināties. «Lieli vēl neesam, bet pagājušais gads radīja optimismu, ka lieta aizies, ka nebūs velti zaudēts laiks,» par kooperatīva perspektīvu spriež A. Ozoliņš. Biedru skaits augot pamazām. A. Ozoliņam ir pieredze, ka uz meža izstrādātājiem nevar paļauties. Zāģētājiem un īpašniekam esot diametrāli pretējas intereses, un pašam grūti tās izlīdzsvarot. Cits uzticības līmenis veidojas, ja «tie ir cilvēki, kas nāk no kooperatīva, kur esmu līdzīpašnieks». Savukārt koksnes iepircēju acīs mazais īpašnieks nav vērtīgs un rindā stāv pēdējais, bet pret kooperatīva biedru viņi izturoties kā pret cienījamu piegādātāju. Kooperatīva biedri var cerēt uz izdevīgāku cenu, jo piedāvā uzreiz lielāku apjomu un spēj iekļauties tirdzniecības grafikos.

 

Raksts: “Kā veicas valstī pirmajam meža īpašnieku kooperatīvam Mežsaimnieks?”, db.lv, publ. 07.04.2015

Avots: http://www.db.lv/razosana/mezsaimnieciba/ka-veicas-valsti-pirmajam-meza-ipasnieku-kooperativam-mezsaimnieks-430413

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *