Arī šogad rūpniecības kopējo ainu glābs kokapstrāde

Apstrādes rūpniecības izlaide šī gada februārī bija par 1.6% lielāka nekā pirms gada un par 0.6% lielāka nekā janvārī. Nozares attīstība kopumā virzās uz pareizo pusi un tuvākās nākotnes izredzes ir diezgan labas, taču situācija kopumā joprojām ir diezgan sarežģīta, galvenokārt Krievijas ekonomiskās krīzes dēļ un atsevišķu apakšnozaru sniegums atšķiras ļoti krasi.

Līdzīgi kā pērn, izskatās, ka arī šogad rūpniecības kopējo ainu glābs kokapstrāde, kuras izlaide gada griezumā pieaugusi par 9.7%. Līdzīgā ātrumā, bet diemžēl pretējā virzienā mainījusies pārtikas pārstrāde, sarūkot par 10.7%. Tā kā abu nozaru darbības apjoms ir diezgan līdzīgs, to kopējā ietekme ir tuva nullei. Kokapstrādei formāli nepiederošā, bet Latvijā ar to cieši saistītā mēbeļu rūpniecība februārī saražojusi par piektdaļu vairāk nekā pirms gada, vēl jo vairāk nostiprinot meža nozaru reputāciju. Daudzi ekonomikas procesu vērotāji izjūt diskomfortu par kokapstrādes lielo lomu mūsu ekonomikā. Taču viss pieaugums pēdējo piecpadsmit gadu laikā bijis uz pievienotās vērtības vairošanas bāzes, jo mežu ciršanas apjoms nav būtiski mainījies.

Tuvākās nākotnes izredzes izskatās diezgan labi. Kokapstrādes sniegums jau atkal ir pārsniedzis pašas nozares gaidas, tāpēc šobrīd diez vai ir vēl kādi neizmantoti resursi tālākam izlaides kāpumam, tālākā nākotnē šo problēmu risinās investīcijas. Taču situācijas uzlabošanās noteikti gaidāma pārtikas pārstrādē un vieglajā rūpniecībā, jo to uzņēmumi pamazām atrod alternatīvus eksporta kanālus, arī Krievijas rubļa vērtība pamazām atgūstas, atvieglojot situāciju tradicionālajos tirgos.

 

Raksts: “Koki ir nenogremdējami”, DNB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš, publ. 02.04.2015

Avots: http://www.peterisstrautins.lv/koki-ir-nenogremdejami/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *