Krievija koksnes plātņu importu 3 – 5 gadu laikā plāno samazināt līdz 5%

Krievijas Rūpniecības un tirdzniecības ministrijā š.g. 31.martā tika parakstīts rīkojums par rīcības pasākumu plānu attiecībā uz importu aizstājošo koksnes produktu rūpniecību Krievijā. Saskaņā ar šo dokumentu tuvāko 2 – 3 gadu laikā Krievijā paredzēts samazināt atkarību no tādu kokapstrādes produktu importa kā kokskaidu plātnes, vidēja blīvuma kokšķiedru plātnes (MDF), lamināts un orientētās skaidu plātnes (OSB).

Turcijas kokapstrādes kompānijas “Kastamonu” speciālisti pārliecināti, ka šobrīd valstī pastāv visi priekšnoteikumi tam, lai vietējie koksnes plātņu produkcijas ražotāji tuvākajā perspektīvā aizņemtu vairāk nekā 95% tirgus. Vēl nesen Krievijas lamināta tirgus bija sadalīts aptuveni vienādās daļās starp trīs spēlētāju grupām: ražotāji, kas lokalizējušies Krievijā, Ķīnas un Eiropas ražotāji. 2014.gada beigās / 2015.gada sākumā ekonomiskā situācija Krievijā nedaudz mainījās, kā rezultātā Ķīnas un Eiropas uzņēmumu tirgus daļa samazinājusies no 65% līdz 25%. Teorētiski jau tagad Krievijā esošās kopējās ražošanas jaudas spētu nosegt ne tikai 100% vietējo, bet arī NVS valstu tirgu. Tikai nepieciešams radīt labvēlīgus apstākļus produkcijas izlaides apjomu kāpināšanai jau esošajās lamināta grīdu ražotnēs.

Nedaudz savādāka situācija ir MDF plātņu tirgū. Ja šajā segmentā vietējo ražotāju kopējā jauda veido 2 miljonus kubikmetru, vietējais patēriņš gadā sastāda 2,4 miljonus kubikmetru. Šī starpība tirgū veido deficītu vai arī tiek kompensēta ar importu. Tuvāko pāris gadu, turpinot uzsākto investīciju projektu realizāciju un ražotņu paplašināšanu, šo deficītu ar vietējā tirgū ražoto produkciju plānots likvidēts par 95 – 100%. Šī plāna īstenošanā lielāko lomu spēlēs Turcijas kokapstrādes kompānija “Kastamonu”, kas jaunatvērtajā plātņu rūpnīcā speciālajā ekonomiskajā zonā “Alabuga” (Tatarstānas Republikā) papildus esošajām iekārtām ar jaudu 500 000 kubikmetru gadā, projekta otro etapa realizācijas gaitā uzstādīs jaunas iekārtas ar kopējo jaudu 450 000 kubikmetru gadā, tādējādi kompānijai kļūstot par lielāko MDF plātņu ražotāju Krievijā.

Laikietilpīgāka būs importa produktu aizstāšana OSB plātņu segmentā, kur vairāk nekā 50% no šī brīža patēriņa – 800 – 850 000 kubikmetru gadā – veido imports. Tomēr arī šeit importa īpatsvara samazināšana līdz 5% gadā ir realizējama. Ņemot vērā, ka Baltkrievijas, Kazahstānas un Krievijas Muitas savienība būtiski atvieglo preču plūsmu caur šīs savienības dalībvalstu robežām, Baltkrievijā realizēto un plānoto OSB ražošanas projektu īstenošanas rezultātā Eiropas un Ziemeļamerikas ražotāji no Krievijas tirgus tuvāko pāris gadu laikā varētu tikt izspiesti arī šajā segmentā.

Kokapstrādes kompānijai “Kastamonu Entegre” pieder 8 kokapstrādes rūpnīcas (Turcijā, Rumānijā, Bulgārijā, Krievijā, Bosnijā un Hercegovinā). Koksnes plātņu ražošanas kopējais izlaides apjoms gadā sastāda 4,55 miljonus kubikmetru, kur 2 miljonus kubikmetru veido MDF un 2,55 miljonus kubikmetru – kokskaidu plātnes. Pēc uzsāktā projekta pilnīgas īstenošanas Krievijā un sasniedzot kopējos gada izlaides apjomus 6 miljonu kubikmetru apjomā “Kastamonu Entegre” kļūs par ceturto pasaules mēroga lielāko spēlētāju kokapstrādes nozarē.

No Latvijas, saskaņā ar LR Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2014.gadā uz Krieviju eksportēta gandrīz trešdaļa (32%) no visas uz ārvalstīm realizētās OSB produkcijas.

 

Raksts: “За 3-5 лет Россия способна сократить зависимость от импорта MDF, ДСП, ламината и OSB до 5%”, Лес Онлайн, publ. 09.04.2015

Avots: http://www.lesonline.ru/news/?cat_id=1&id=285990

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *