Ieskats meža koku stādu audzēšanā AS LVM kokaudzētavās

Struktūrvienības “LVM SĒKLAS UN STĀDI” direktora vietniece ražošanas jautājumos Laima Zvejniece vieslekcijā Meža fakultātē sniedza ieskatu par paveikto pēdējo 5 – 6 gadu laikā stādu ražošanā un izklāstīja uzņēmuma plānus tuvākajā nākotnē.

Akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži” realizē kvalitatīvu, Latvijā audzētu meža stādmateriālu. Uzņēmuma pārvaldībā ir sekojošas kokaudzētavas (Strenču kokaudzētava, Mazsilu kokaudzētava, Podiņu kokaudzētava, Kalsnavas kokaudzētava, Popes kokaudzētava, Jelgavas kokaudzētava, Valmieras kokaudzētava, Smiltenes kokaudzētava, Pļaviņu kokaudzētava), kurās tiek audzēti priedes, egles, bērza, melnalkšņa, lapegles, ātraudzīgās apses stādi kopējā platībā 334.6 ha.

LVM pārstāve uzsvēra, lai ražošanas process noritētu veiksmīgi, kokaudzētavām ir jānodrošina ūdensapgāde un elektroapgāde, pievedceļi un iekšējā infrastruktūra, laistīšanas, barošanas un aizsardzības sistēmas. Stādmateriāla lielākā daļa (līdz 12 milj. stādu) tiek uzglabāta Strenču kokaudzētavas saldētavā, savukārt Podiņu kokaudzētavā – līdz 8 milj. un Mazsilu kokaudzētavā – līdz 4 milj. stādu. Pēdējo gadu laikā samazinājušies meža koku stādu pārdošanas apjomi vietējā tirgū, taču stādu eksporta apjomi ar katru gadu pieaug. Lielākā daļa stādu tiek eksportēta uz Zviedriju, Somiju, Lietuvu un Igauniju.

Sakarā ar to, ka skujkoku stādus kokaudzētavās apdraud priežu lielais smecernieks (Hylobius abietis), struktūrvienība “LVM SĒKLAS UN STĀDI” realizē  jau apstrādātus pret smecernieka bojājumiem stādus, daļa no kuriem tiek apstrādāta ar ķīmiskām vielām. Pēc Laimas Zvejnieces vārdiem, stādu tirgus Zviedrijā pieprasa vismaz pusi no stādiem apstrādāt ar ķīmisko vielu alternatīvām metodēm, tādēļ līdz 2015. gadam akciju sabiedrība ir apņēmusies vismaz 5% no LVM skujkoku stādmateriāla (ap 1.2 milj.) apstrādāt ar alternatīvām metodēm smecernieka bojājumu ierobežošanai.

Tuvākā nākotnē LVM ir nospraudis mērķus – palielināt meža stādu realizācijas apjomus, dažādojot stādu veidus un turpinot darbu pie zinātniski pētnieciskā darba pie somatiskajiem embrijiem.

 

Raksts: “Ieskats meža koku stādu audzēšanā AS LVM”, LLU MF, publ. 16.04.2015

Avots: http://www.mf.llu.lv/aktualitates?op=raksts&id=830

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *