“Jaunmokas 2015″ – visu laiku bagātākā medību ­trofeju izstāde Latvijā

Šaubu nav, Latvijas medību trofeju izstādes “Jaunmokas 2015″ līderpozīcijas ieņēmuši kurzemnieki ar izciliem staltbriežu ragiem. No pils kolonnu zālē izvietotajiem 1046 eksponātiem briežu saimei pieder 428 – lielākā daļa iegūta Kurzemē un novērtēta ar augstākā kaluma godalgām. Arī pati spožākā medaļa tikusi Cīravā nomedītam bullim. “Briedim Latvijā veidojas mazais zelta laikmets,” ar gandarījumu atzīst pasākuma lielorganizators un trofeju eksperts, Latvijas Mednieku savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Baumanis. Vēl viens panākums – eksponātu skaits liecina, ka izdevies sarīkot visu laiku bagātāko medību trofeju izstādi.

“Staltbriežiem vērojams diezgan straujš kvalitātes kāpums – medaļoto trofeju ir ievērojami vairāk nekā līdz šim,” atzīst J. Baumanis. Pirms pieciem gadiem rīkotajā nacionālajā izstādē Jaunmoku pilī ar augstākā kaluma medaļu tika novērtēti 17 ragi, šogad – jau 40, sudrabs piešķirts 187 trofejām, bronza – 179. Tālāku pagātni ekspertam negribas pat atcerēties – 2005. gada ekspozīcjā nomācošais pārsvars bijušas trofejas no vēl jauniem staltbriežiem, kuru rota knapi sasniegusi bronziņu – pie daudzām nelaikā nomedītu dzīvnieku trofejām vai raudāt gribējies. Šā gada rezultāts rāda, ka mednieku izglītošanas darbs ar trofeju izstādēm un apmācībām nav bijis velts, piebilst J. Baumanis, arī aktīvs selektīvo medību semināru rīkotājs un lektors.

Ceturtā daļa zelta medaļu biruma nonākusi pie Saldus apkārtnes medniekiem – pirms septiņiem gadiem viņi pirmie Latvijā izveidoja klubu apvienību ar mērķi medīt staltbriežus izlases veidā jeb selektīvi. “Tagad sākam plūkt ražu,” rezultātu novērtē viens no aktīvākajiem izlases medību popularizētājiem, mednieku kluba “Zvārde” vadītājs Māris Bērziņš, kuram savulaik nācies krietni vien pacīnīties, lai pārliecinātu paša un apkārtnes kolektīva vīrus par jauniem medību principiem. Pieredze parādījusi, ka pat vislielāko skeptiķi var pārliecināt ar uzskatāmu rezultātu. Arī Jaunmoku ekspozīcijā līdzās daudziem izciliem selektīvo medību paraugiem apskatāmas pāragri iegūtas trofejas – mednieki pasteigušies nomedīt jaunus un ļoti labas kvalitātes buļļus. “Katra izstāde ļauj kaut ko mācīties – lai mednieki skatās un ielāgo, kādus buļļus nevajag medīt, – ir daudz cilvēku, kas to spēj novērtēt,” ekspozīcijas izglītojošo mērķi uzsver J. Baumanis.

Savukārt lielais eksponātu skaits liekot domāt par izmaiņām izstādes plānošanā, organizatori pieļauj, ka līdzšinējo piecu gadu vietā jāpāriet uz trīs gadu intervālu, citādi grūti būs atrast pietiekami ietilpīgu izstāžu zāli.

Latvijas medību trofeju izstāde Tukuma novada Jaunmoku pilī apskatāma līdz 17. maijam.

 

Raksts: “”Jaunmokas 2015″ – visu laiku bagātākā medību ­trofeju izstāde Latvijā”, Ilze Pētersone, publ. 23.04.2015

Avots: http://www.la.lv/zeltragi-aug-kurzeme/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *