Lielbritānijas klimata politika veicina ASV granulu eksporta kāpumu

Gandrīz 3/4 no visa ASV koksnes granulu eksporta 2014.gadā veidoja piegādes uz Lielbritāniju, kur šī produkcija līdzīgi kā Beļģijā un Nīderlandē izmantota galvenokārt elektroenerģijas ražošanā. Kopumā aizvadītajā gadā no ASV eksportēti 4,4 miljoni tonnu koksnes granulu, kas salīdzinājumā ar 2013.gadā eksportēto (3,2 miljoniem tonnu) ir pieaugums par gandrīz 40%. Jāatzīmē, ka iepriekšējo granulu eksporta līderi pasaules mērogā – Kanādu – ASV apsteidza jau 2012.gadā, palielinot eksportu virs 2 miljoniem tonnu. Naudas izteiksmē koksnes granulu eksports no ASV 2014.gadā pārsniedza 500 miljonus dolāru.

Noteicošais virzītājspēks koksnes granulu patēriņa kāpumam Eiropā ir Eiropas Komisijas Klimata un enerģētikas politikas satvars 2020.-2030.gadam, kas paredz siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanu un atjaunojamo energoresursu patēriņa palielināšanu kopējā energobilancē. Atsevišķas ES dalībvalstis šajā jomā izvirzījušas individuālus sasniedzamos mērķus. Tā, piemēram, Lielbritānijā noteikts, ka no atjaunojamiem resursiem iegūstamās enerģijas īpatsvaram līdz 2020.gadam valstī jāsasniedz 15%. Pāreju uz kombinētu ogļu un granulu izmantošanu vai 100% biomasas patēriņu lielajās energostacijās jo sevišķi sekmējusi 2002.gadā ieviestā programma “Renewables obligation credit (ROC) program”.

Saskaņā ar Lielbritānijas Enerģijas un Klimata pārmaiņu departamenta (DECC) datiem, no biomasas (t.sk. koksnes granulām) saražotās elektroenerģijas daudzums pērn visā Lielbritānijā palielinājās par 47% – no 8,933 gigavatstundām (GWh) 2013.gadā līdz 13,138 GWh 2014.gadā. Šāds kāpums panākts līdz ar tālāku pārejas īstenošanu uz koksnes biomasas izmantošanu enerģētikas koncerna “Drax” ogļu elektrostacijās Anglijā. Pieaugošā granulu patēriņa rezultātā “Drax” elektrostacijām vien 2014.gadā piegādāti vairāk nekā 80% no visa Lielbritānijā importētā granulu apjoma no ASV. Neraugoties uz to, ka ASV ir lielākais kurināmo koksnes granulu piegādātājs, 2014.gadā šī valsts spēja segt tikai 58% no visa “Drax” pieprasījuma. Vēl 22% no granulu patēriņa “Drax” elektrostacijās veidoja piegādes no Kanādas un tikai 2,8% – vietējā tirgū saražotais.

“Drax” energostacijās kopējā elektroenerģijas ražošanas jauda ir 4 gigavati (GW). Vienā no energoblokiem pēc tā pārveides 2013.gadā biomasas patēriņš gadā veido 1,8 miljonus tonnu. Līdz ar otrā energobloka pārveidi 2014.gadā koksnes biomasas patēriņš spēkstacijā audzis par vairāk nekā 150%, sasniedzot 4,5 miljonus tonnu gadā.

Lai segtu pieaugošo granulu patēriņu un nodrošinātu stabilas kurināmā piegādes uz savām Lielbritānijā esošajām elektrostacijam, “Drax Group” meitasuzņēmums “Drax Biomass” investējis vairāku granulu rūpnīcu izveidē ASV dienvidos. Divās no pēdējām jaunatvērtajām rūpnīcām – Misisipi un Luiziānas štatā – kopējā granulu ražošanas jauda gadā sastāda teju vienu miljonu tonnu. Nolūkā diversificēt piegāžu avotus, “Drax Biomass” investējis arī granulu rūpnīcas izveidē Brazīlijā, kur pēc objekta atvēršanas 2016.gada sākumā tiks saražots līdz 400 000 tonnu kurināmo koksnes granulu.

 

Raksts: “UK’s renewable energy targets drive increases in U.S. wood pellet exports”, U.S. Department of Energy, publ. 22.04.2015

Avots: http://www.eia.gov/todayinenergy/detail.cfm?id=20912

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *