Dizaina ceļojuma piezīmes no izstādes Milānā “Salone del Mobile”

Kur dzimst dizaina bestselleri? Kurp doties, lai smeltos iedvesmu un radīšanas prieku jaunajai sezonai? Kur rast atbildes uz jautājumiem par dizaina modes tendencēm un špikot idejas? Protams, Milānā – ikgadējā starptautiskajā dizaina izstādē Salone del Mobile, kas ik pavasari pulcē dizaina industriju no visas pasaules. Skaties, no kuras puses gribi, visi ceļi šogad ved uz Milānu. Lai arī Salone del Mobile ietvaros tika izstāstīti brīnišķīgi stāsti un izspēlētas unikālas dizaina izrādes, nevar nepieminēt EXPO, kas nupat kā vērusi durvis ar grandioziem atklāšanas pasākumiem un kam pamatoti pievērsta visas pasaules uzmanība. Šosezon Milāna ne tikai nodrošina modes un dizaina galvaspilsētas funkciju, bet arī baro planētu un sniedz enerģiju dzīvei (EXPO devīze: Paēdināt planētu. Enerģija dzīvei). Sākotnēji šķita, ka Milāna visu enerģiju tērēs EXPO un dizaina mese paliks tādā kā paēnā. Taču šādi domāt nebija pamata. Tieši otrādi – fokusējot uzmanību ne tikai uz dizaina skatēm, bet arī uz EXPO, visi ražotāji bija pacentušies ieguldīt līdzekļus gan jaunu produktu izstrādē, gan meses stendos, gan savos t.s. šovrūmos Milānā un izstādes satelītpasākumos FuoriSalone, daudzi no kuriem priecēs Milānas viesus pilsētā līdz pat rudenim.

Gadu desmitu garumā Milānas mese kļuvusi ne tikai par lielāko tirdzniecības un komunikācijas laukumu pasaulē, bet arī par modes noteicēju dizainā. Kādas tendences un vadlīnijas iezīmē 2015. gada dizainu? Šogad dizaineru vadmotīvs ir daile. Vai dailes jēdzienu iespējams klasificēt? Laikam jau ne, jo katram ir sava izpratne par to. Taču nerimstošie dizaineru prāti cīnās par tiesībām piedāvāt savu skaistuma formulu, ik pa brīdim gremdējoties absolūti jaunos estētikas līmeņos un atklājot neticamus radošuma apvāršņus. Šī pavasara ISaloni ekspozīcijās dizains uzrunāja ar jauniem rakstiem, iepriekš nebijušām plastiskām formām, ar ievērojamu metāla elementu dominanci, spilgtām krāsām un vienlaikus absolūti melno vai klasiski tumšbrūno, ar plašāku akmens un ādas elementu klātbūtni, ar pasteļtoņu variācijām, mūsdienu klasikas interpretācijām u.c.

Viena no spilgtākajām šī gada tendencēm ir lokālā koncepcija dizainā. Eksperti secina, ka dizains vietējā izpausmē šodien ir atslēga uz globālā tirgus iekarošanas virsotnēm. 50.gados pasaulē aizsākās vispāratzīta daiļuma ideālu meklējumi, bet šodien tieši pretēji – par jaunatklājumu dizainā kļuvuši vietējie, tikai kādai konkrētai vietai raksturīgi motīvi, dialekti un idiomas.

 

Raksts: “Dizaina ceļojuma piezīmes no Milānas”, Lana Jūra, Dienas Bizness, publ. 15.05.2015

Avots: http://www.db.lv/foto-video/foto/dizaina-celojuma-piezimes-no-milanas-432429?utm_source=rekurzeme.lv&utm_medium=article&utm_campaign=rekurzeme.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *