Zema enerģijas patēriņa fasādes paneļi taps Bērzaunē

Investējot aptuveni 3,8 milj. eiro, SIA Latvāņi veido zema enerģijas patēriņa ēku fasāžu siltināšanas paneļu ražotni; kopā ar celtniekiem cer startēt māju siltināšanas konkursos.

Divos gados, kopš idejas par ēku fasāžu siltināšanas paneļu ražošanu, SIA Latvāņi ir nonākuši līdz to prototipu testēšanai Meža nozares kompetences centra projekta Paaugstinātas ekoloģiskās vērtības koksnes materiālu izpēte ietvaros sadarbībā ar SIA Meža un koksnes produktu pētniecības institūts. Šīs ieceres īstenošanai uzņēmums ir ieguvis arī ES struktūrfondu līdzfinansējumu nepieciešamo iekārtu iegādei. Tiesa gan, projekta kopējās izmaksas ir nedaudz virs 3,8 milj. eiro, no kuriem 2,8 milj. eiro bija nepieciešami tieši attiecīgo iekārtu iegādei.

«Vispirms pašam uzņēmumam jāiegulda nauda, pilnībā jāīsteno projekts, un tikai tad varēsim pretendēt uz vairāk nekā viena milj. eiro ES struktūrfondu atbalsta saņemšanu,» saka SIA Latvāņi līdzīpašnieks Laimonis Onzuls. Bez ES struktūrfondu «piešprices» būtu bijis grūti pārliecināt banku aizdot naudu kompānijai iecerētās ražotnes izveidei. «Šādu iespēju palaist garām nebūtu bijis prātīgi,» viņš piebilst. Piesaistīts ir arī alternatīvo ieguldījumu komanditsabiedrības ZGI-3 finansējums. Ēku fasāžu siltināšanas paneļu ražotnē darbs būs 14 strādājošajiem, no kuriem 12 būs kvalificēti modernu tehnoloģisko ierīču operatori. «Jaunā rūpnīca būtībā paaugstinās darba ražīgumu, vienlaikus samazinot roku darbu, bet palielinot uzņēmuma neto apgrozījumu un konkurētspēju,» uzsver L. Onzuls. Arī līdz šim ik gadu ir veikti kapitālieguldījumi, kas ļāvuši ne tikai paplašināt izstrādājumu sortimentu, bet arī palielināt ienākumus.

Ēku fasāžu siltināšana Latvijā būs aktuāla visā ES 2014.-2020.gada plānošanas periodā. Turklāt šim mērķim Latvija ir paredzējusi ievērojamu ES līdzfinansējumu – ap 350 milj. eiro -, kas ļautu nosiltināt 70 – 80 daudzdzīvokļu māju, vienlaikus samazinot to siltumizdevumus. Pašlaik jau ir saņemti vairāku interesentu piedāvājumi konkrētu ēku siltināšanai, izmantojot šos uzņēmuma ražotos siltināšanas paneļus. «Tieši uzstādīšanas ātrums, kā arī to izmaksas ir lielākie trumpji salīdzinājumā ar citiem siltināšanas materiāliem,» skaidro L. Onzuls. Kā piemēru uzņēmējs min bērnudārzu, kuru ar šādiem paneļiem var nosiltināt vien dažu dienu laikā.

Šis produkts pagaidām orientēts uz Latvijas tirgu, taču pakāpeniski to sāks piedāvāt arī ārvalstu potenciālajiem sadarbības partneriem un celtniecības kompānijām. Uzņēmums gan līdz ar jaunās augstas pievienotās vērtības koksnes izstrādājumu ražotnes izveidi negatavojas atteikties no līdzšinējā koksnes izstrādājumu sortimenta – līmētu koka brusiņu, koka logu, durvju, apdares materiālu ražošanas. «Baļķus vairāk nekā pašlaik nezāģēsim, bet zāģmateriālus ēku fasāžu siltināšanas paneļu ražošanai pirksim no lielajām kokzāģētavām un efektīvāk izmantosim savus zāģbaļķus,» tā uz jautājumu par papildu nepieciešamo zāģmateriālu ieguves avotu atbild L. Onzuls.

 

Raksts: “Zema enerģijas patēriņa fasādes paneļi taps Bērzaunē”, Māris Ķirsons, publ. 18.05.2015

Avots:http://www.db.lv/razosana/mezsaimnieciba/ideju-mezs-zema-energijas-paterina-fasades-paneli-taps-berzaune-432493

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *