Rod jaunas iespējas saudzīgākai mežizstrādei Latvijā

Pēdējos gados Latvijā ziemas kļuvušas stipri siltākas un sala periodi ir samērā īsi. Tas rada problēmas veikt mežizstrādi platībās, kur ar mežizstrādes tehniku var iebraukt tikai sala periodā, kad zeme pilnībā ir sasalusi. Arī meža īpašniekiem ir ļoti aktuāli, lai mežizstrādes laikā meža zemes augsne un mežaudzē paliekošo koku miza un saknes ar tehniku tiktu bojātas pēc iespējas mazāk. Īpaši aktuāla šī problēma ir krājas kopšanas cirtēs. Tieši tāpēc meža īpašnieks Kārlis Dišlers, kam pieder arī meža apsaimniekošanas firma SIA „KM Forestry”, mēģina rast risinājumus šai problēmai.

Šogad februārī testa režīmā sāka strādāt Zviedrijā ražota pirmā šī modeļa mežizstrādes tehnika Latvijā Terri 34 Kombi. Kopumā Latvijā strādā četri šāda veida dažādu modeļu traktori. Šis traktors veic gan harvestera, gan forvardera funkcijas. Galvenais ieguvums ir tas, ka šī mežizstrādes tehnika spēj darboties īpaši pārmitrās augsnēs, kokus gan nozāģējot, gan izvedot. Darbojoties krājas kopšanas cirtēs, augsnes un koku bojājumi ir ļoti mazi vai vispār nekādi. Tehnikai vienu reizi izbraucot cauri mežam, augsnē nepaliek pilnīgi nekādas pēdas.

Protams, šāda mežizstrādes tehnika Latvijas apstākļos un mežizstrādes sistēmā ir jāpārbauda – vai šāda veida process atmaksājas, jo traktora ražotājvalstī Zviedrijā mežizstrādes sistēma un darba samaksa ir ļoti atšķirīga. Pirmie rezultāti būšot zināmi maijā. Terri 34 Kombi ir aprīkots ar harvestera galvu, kas spēj nozāģēt kokus līdz 26 cm diametrā, bet koksni vienā reizē var pievest 3,5 m3 apjomā, iekrāvēja darbības rādiuss ir 5,7 m. Darba ražīgums salīdzinājumā ar lielo mežizstrādes tehniku nav liels, bet to atsver iespēja izstrādāt mežu pārmitrajās augsnēs un mazais degvielas patēriņš.

Zviedrijā un Somijā šāda veida tehnika ir ļoti pieprasīta, bet Latvijā tā ienāk pamazām, jo mūsu mežizstrādes sistēma ir stipri sarežģītāka un darba izmaksas lielākas. Taču tas noteikti būtu ieguvums mūsu mežu apsaimniekošanā, padarot mežizstrādi saudzīgāku.

 

Raksts: “Rod jaunas iespējas saudzīgākai mežizstrādei Latvijā”, Linda Spade, MKPC Ziemeļkurzemes nodaļa, publ. 24.04.2015

Avots:http://new.llkc.lv/system/files_force/aktualitates/ciekurs_nr.1_2015.pdf?download=1

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *