Meža kooperatīvi vienojas par kopīgu sadarbību

19. maijā Inčukalnā uz savu pirmo kopīgo semināru sanāca mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības (MPKS). Seminārā, kurš notika pēc Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) iniciatīvas, klātesošie vienojās par kopīgu sadarbību LLKA paspārnē. Kopīgo darāmo darbu sarakstā kā pirmais uzdevums ierindojas meža kooperācijas popularizēšana un sabiedrības izglītošana par tās priekšrocībām.

Ņemot vērā, ka Zemkopības ministrija ir uzsākusi darbu pie jauna Kooperatīvo sabiedrību likuma, semināra laikā meža kooperatīvi diskutēja par nepieciešamajām likumdošanas izmaiņām, lai uzlabotu nozares darbu. Klātesošie dalījās viedokļos ar iepazīto Skandināvijas valstu modeli meža kooperācijas attīstīšanā un kā vienu no iespējām kooperatīvu sekmīgai darbībai minēja reģionalitātes principu ieviešanu kooperatīvu ikdienas darbā ar klientiem, t.i., paredzēt MPKS ietvaros veidot pārstāvniecības reģionos. Seminārā tika sniegta informācija par mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību atbilstības izvērtēšanas kritērijiem. Ņemot vērā, ka šī gada atbilstības izvērtēšana ir beigusies, ir iegūta pieredze un var konstatēt kritēriju nepilnības. Rezultātā, meža kooperatīvu pārstāvji uzsvēra, ka nepieciešams pārskatīt nosacījumu par minimālo procentuālo apgrozījumu starp kooperatīvu un kooperatīva biedriem, nosakot to labvēlīgāku (samazinot pašreiz noteiktos 70 % uz 60 %). Papildus meža kooperatīvu pārstāvji uzsvēra, ka ņemot vērā meža nozares specifiku (darījumi ar maziem īpašumiem tiek veikti reti, bet ar lieliem regulārāk), nepieciešams palielināt maksimāli pieļaujamo procentuālo apgrozījumu ar vienu biedru no 40 % uz 60 %. Meža kooperatīvu izaugsmi veicinošs faktors ir kooperatīva sniegto pakalpojumu paplašināšana, realizējot visus koksnes resursus. Piemēram, MPKS “L.V.Mežs” jau tuvākajā laikā blakus mežsaimniecības pakalpojumiem, iecerējuši attīstīt medījumu gaļas pārstrādi. MPKS “L.V.Mežs” vadītāja vietniece Aiga Smiltāne: “Šobrīd esam tikai trīs meža kooperatīvi, kuri veic aktīvu saimniecisko darbību savu biedru interesēs, tāpēc šādas kopīgas sanākšanas ir nepieciešamas, lai ne tikai savstarpēji pārrunātu meža kooperācijas attīstību, bet arī meklētu un definētu kopīgos mērķus, un to realizācijas iespējas.”

 

Raksts: “Meža kooperatīvi vienojas par kopīgu sadarbību”, Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija, publ. 21.05.2015

Avots: http://www.llka.lv/aktualitates/meza-kooperativi-vienojas-par-kopigu-sadarbibu/2526/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *