Somijas meža nozare 2015.gada 1.ceturksnī; aktualitātes un perspektīvas

Pieprasījums pēc meža nozares produkcijas atkarībā no segmenta ir atšķirīgs; kartona izlaides apjomi saglabājušies augsti; papīra tirgū situācija joprojām raksturojama kā sarežģīta; vietējo ražotāju konkurētspēju ietekmē iekšējās izmaksas un darbošanās vides prognozējamība. Tā īsumā raksturota situācija Somijas meža nozarē 2015.gada 1.ceturksnī. Kā uzsvēris Somijas Kokrūpniecības federācijas ģenerāldirektors Timo Jatinens (Timo Jaatinen), eksportējošo nozaru konkurētspēja jāstiprina ar konkrētiem lēmumiem. Kokrūpniecība nedrīkst būt apgrūtināta ar papildus nodokļiem vai nodevām, un tās konkurētspēja jāuzlabo vismaz līdz līmenim, kāds ir konkurējošajās valstīs. Bioekonomikas tālākai attīstībai jāgarantē koksnes resursu pieejamība un sakārtota infrastruktūra. Tāpat svarīga ir investīcija piesaiste pētniecībā un attīstībā.

Šā gada pirmajos divos mēnešos meža nozares produkcija veidoja 22,8% no Somijas kopējā preču eksporta, apliecinot šīs nozares nozīmību valsts tautsaimniecībā.

1.ceturksnī Somijā tika saražoti 2,7 miljoni tonnu papīra un kartona, kas ir par 1,4% vairāk nekā atbilstošajā laika periodā 2014.gadā. Biroja un rakstāmpapīrs saražots gandrīz 1,6 miljonu tonnu apjomā, par 0,6% vairāk nekā gadu iepriekš. Tikmēr kartona saražotais kopējais apjoms, līdz ar iepakojuma tirgus kāpumu, audzis par 5,5%. Celulozes ražošanas segmentā šogad saražots tikpat daudz produkcijas, cik pērn. Skujkoku zāģmateriālu segmentā izlaides apjomi samazinājušies par 5%, kopējam apjomam sastādot 2,6 miljonus kubikmetru. Tāpat gada griezumā pazeminājušās zāģmateriālu eksporta cenas, samazinot Somijas zāģmateriālu ražotāju konkurētspēju starptautiskajā tirgū vēl vairāk. Saplākšņu eksports pirmajos divos mēnešos sastādījis aptuveni 170 000 kubikmetru, kas ir tikpat daudz, cik iepriekšējā gada atbilstošajā laika posmā. Savukārt saplākšņu eksporta vērtība pieaugusi par 2,5%.

Somijas meža nozarē plānošanas un sagatavošanas stadijā esošo investīciju kopējais apjoms sastāda aptuveni 1,7 miljardus eiro, par ko tika ziņots gada pirmajos mēnešos. Šo investīciju vidū ir kompānijas “Kotkamills” 100 miljonus eiro vērtais projekts, kas paredz samazināt papīra ražošanu un uzsākt kartona ražošanu. “Stora Enso” nākusi klajā ar paziņojumu par 43 miljonu eiro investīcijām koka būvelementu ražotnes izveidē. Gada sākumā “UPM” uzsāka uz koksnes izejmateriāliem bāzētas biodegvielas ražošanu komerciālos apjomos Lappenrantā. Savukārt “Metsä Group” paziņojusi par lēmumu līdz 2017.gada beigām Somijā izveidot bioproduktu ražotni, kur plānotās investīcijas sastāda 1,2 miljardus eiro.

 

Raksts: “The forest industry in January-March: paperboard production increasing, paper market situation challenging – next government must prioritise industry’s competitiveness”, Finnish Forest Industries, publ. 12.05.2015

Avots: http://www.forestindustries.fi/newsroom/press-releases/The-forest-industry-in-January-March–paperboard-production-increasing–paper-market-situation-challenging—next-government-must-prioritise-industry-s-competitiveness–2168.html

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *