Mežsaimniekiem dubultpēriens

Plānots, ka par ieņēmumiem no meža pašreizējo 10% vietā būs jāmaksā 20%. Augs arī izmaksas par degvielu, kuru mežsaimnieki nemaz neizmanto braukšanai pa ceļiem.

Pēdējo desmit gadu laikā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likme, kas jāmaksā par ienākumiem, pārdodot meža zāģbaļķus, mainījusies vismaz reizes trīs. Pēc 2005. gada vētras šī likme bija nulle, bet laika gaitā VID sāka meža īpašniekiem piemērot likuma pantu par saimniecisko darbību. Tagad Finanšu ministrija sagatavojusi priekšlikumu šo IIN likmi pacelt līdz 20%, saglabājot attaisnotos izdevumus – 50%.

Varis Sīpols, SIA “Billeruodkorsnas Latvia” izpilddirektors, gaidāmās nodokļu reformas meža nozarē vērtē negatīvi, secinot – doma ir laba, bet beigās ieņēmumi budžetā būs mazāki. Viņa vadītā firma pagājušajā gadā privātajos mežos izstrādāja 420 000 m3 koksnes. “Billerudkorsnas Latvia” darbiniekiem ir konkurētspējīgas algas, no kurām tiek samaksāts sociālais nodoklis. Taču V. Sīpols izsacīja bažas, ka, ceļoties nodokļiem, būs firmas, kas aizies pelēkajā zonā, un ļoti vajadzīgie ieņēmumi sociālajā budžetā arī izpaliks.

“Diemžēl jāņem vērā – ja nepareizi izdarīsim spiedienu uz nodokļiem, tad daļa privāto meža īpašnieku aizies pelēkajā zonā. 2014. gadā ieņēmumi no realizētās koksnes ir 140 miljoni eiro, bet pēc gaidāmo pārmaiņu īstenošanas baidos, ka tie būs vairs tikai kādi 90 miljoni eiro. Doma ir laba, bet par rezultātu es šaubos,” brīdina V. Sīpols.

 

Raksts: “Mežsaimniekiem dubultpēriens”, Anita Jaunbelzere, laikraksts Latvijas Avīze, publ. 10.04.2017

Avots: http://www.la.lv/mezsaimniekiem-dubultperiens/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *