Piesātinātajā granulu tirgū ienāk jauni dalībnieki

Lai arī piedzīvota kārtējā siltā ziema un granulu cenas ir samazinājušās par aptuveni 20%, Latvijā šogad darbu sāk divas jaunas granulu rūpnīca.

Granulu ražošanas apjomi 2016. gadā ir sarukuši, salīdzinot ar 2015. gadu. Teju neviens granulu ražotājs nav spējis sasniegt prognozētos apjomus. Arī 2017. gada prognozes ir visnotaļ pieticīgas, taču nākotnē uzņēmēji raugās optimistiski, cerot uz granulu cenas pieaugumu un Ziemeļamerikas ražotāju konkurētspējas samazināšanos Eiropā.

Šī gada sākumā Brocēnos darbību sākusi SIA Pellet 4Energia, bet šoruden granulu ražošanu izvērsīs SIA Avoti SWF rūpnīca Lizumā. Koksnes granulu rūpnīcu Brocēnos būvēs arī Igaunijas uzņēmums AS Graanul Invest, kuram pieder pēc ražošanas apjomiem lielākie granulu uzņēmumi Latvijā – SIA Latgran, SIA Graanul Pellets un SIA Graanul Invest. Ministru kabinets (MK) ir atbalstījis uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atlaides piešķiršanu 5,4 miljonu eiro apjomā SIA Broceni Pellets, kas jaunajā rūpnīcā plāno investēt 21,6 miljonus eiro. MK piešķīris nodokļu atlaides 3,1 miljona eiro apjomā arī skaidu granulu rūpnīcas būvētājiem SIA Avoti SWF, kas ir viens no lielākajiem mēbeļu ražošanas uzņēmumiem Latvijā. Uzņēmums jau teju divdesmit gadus izpilda globālās Ikea tirdzniecības ķēdes pasūtījumus, izgatavojot bērnu mēbeles un plauktu sistēmas no priedes koka.

Lēmums investēt koka skaidu granulu ražotnē pieņemts, ņemot vērā ievērojamos koka skaidu un šķeldas atlikumus, kas rodas mēbeļu ražošanas procesā. Tādējādi tiks veikta to tālāka apstrāde un radīta papildus pievienotā vērtība. «Jaunās rūpnīcas, kurā ražos gan industriālās, gan premium (mājsaimniecības) klases granulas, ražošanas jauda būs 108 tūkstoši tonnu gadā. Lai sasniegtu šo jaudu, pašu radīto izejvielu apjoms būs stipri vien nepietiekams, tādēļ būs jāveic arī papildus izejmateriālu iepirkumi. Šobrīd mēbeļu ražošanas pārpalikumi spēj nodrošināt vien 15% no nepieciešamajām izejvielām,» stāsta SIA Avoti SWF vadītājs Uldis Misiņš.

 

Raksts: Piesātinātajā granulu tirgū ienāk jauni dalībnieki, Kristīne Stepiņa, publ. 12.04.2017/ Nr.73 (5392)

Avots: http://www.db.lv/ekonomika/vide/mezsaimnieciba/piesatinataja-granulu-tirgu-ienak-jauni-dalibnieki-461966?utm_campaign=footer_news&utm_source=ajax_loaded_menu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *