Eksperimenta rezultāti pierāda koka būvmateriālu augsto ugunsizturību

10.augustā DNB bankā notikušais seminārs “Koks – perspektīvs būvniecības materiāls” pulcēja nozares ekspertus, kuri dalījās pieredzē par koka izmantošanu būvniecībā un izvēli attiecībā pret citiem, šķietami izturīgākiem būvmateriāliem. Tāpat tika prezentēts īpašs eksperiments, veicot koka un keramzītbloku māju ugunsizturības pārbaudi. Eksperimentā pēc vienas stundas ilgas degšanas koka māja uzrādīja pārliecinošus ugunsizturības rezultātus.

“Mēs esam ar mežiem bagāta valsts, kas savu resursu izmanto relatīvi maz, jo īpaši būvniecībā. 90 % no koka būvkonstrukcijām, ko saražojam, izmanto ārzemēs. Tādēļ rodas jautājums, kāpēc mēs turpinām ticēt aplamiem stereotipiem par koku un tā uguns nenoturību, lai arī apkārtējās valstīs jau sen ir pierādījies, ka koks ir drošs, kā arī efektīvs būvniecības materiāls,” savu viedokli seminārā pauda Latvijas Koka būvniecības klastera izpilddirektors Gatis Zamurs. “Tādēļ arī tika veikts eksperiments, lai pierādītu, ka, pareizi izmantojot koku, tas ir ne tikai līdzvērtīgs citiem materiāliem, bet noteiktās pozīcijās – arī pārāks.”

Seminārā prezentētais eksperiments šī gada jūlijā norisinājās Raunā, uzņēmuma “Pavasars Housing Constructions” teritorijā. Tā ietvaros tika uzbūvētas divas vienāda izmēra un tipa mājas – no koka un no keramzīta blokiem. Koka mājas būvkonstrukcijā tika izmantota koka sija, kā arī ielikti koka logi. Keramzīta bloku mājā sija bija no metāla, savukārt logi – plastmasas. Abas mājas tika vienādi iekārtotas, kā arī abu jumti tika noslogoti ar 2 tonnu svaru. Pēc vienas stundas ilgas degšanas koka māja uzrādīja daudz labākus ugunsizturības rezultātus. Plastmasas logi keramzīta bloku mājā ātri reaģēja uz uguni, un pirmais logs izkrita jau pēc 7 minūtēm. Tikmēr koka logi lēni pārogļojās, un pirmais koka logs izkrita tikai pēc vairāk nekā pusstundas (35 minūtēm).

Semināru organizēja un eksperimentu īstenoja DNB banka, Latvijas Koka būvniecības klasteris, biedrība “Zaļās mājas” un SIA “Pavasars Housing Constructions”.

 

Raksts: “Eksperimenta rezultāti pierāda koka būvmateriālu augsto ugunsizturību”, Māra Miķelsone, publ. 11.08.2017

Avots: http://www.reitingi.lv/lv/news/komerczinas/116658-eksperimenta-rezultati-pierada-koka-buvmaterialu-augsto-ugunsizturibu.html

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *