Meža nozare var palīdzēt pārlaist ekonomisko vētru

Meža nozares pārstāvji (īpašnieki, kokrūpnieki, pārvaldītāji, izstrādātāji un pārstrādātāji) sagatavojuši iesniegšanai valdībā plānu, kā stabilizēt un attīstīt nozari un, lai tā būtu atbalsts valstij ekonomiskās krīzes pārvarēšanā.

Kopš 2007. gada virsotnes meža nozares realizācijas apjoms samazinājies no 1,5 miljardiem latu līdz 0,8 miljardiem šogad. Turpmākajiem gadiem ir iespējami divi scenāriji: vai nu nozares jautājumi tiek risināti kompleksi, tādējādi līdz 2015. gadam atgūstot krīzē pazaudēto realizācijas apjomu, vai arī ik gadu turpinot zaudēt vēl pa simts miljoniem latu un tūkstošiem darbavietu.

Konkurētspējas priekšrocības var ieviest, radot prognozējamu un stabilu apaļkoksnes pieejamību; radot ražošanu un eksportu veicinošu nodokļu politiku; nodrošinot kredītresursu pieejamību, kā arī veicinot koksnes izmantošu tautsaimniecībā.

Kā trešais uzstādījums plānā izvirzīta nepieciešamība vairāk izmantot koksni tautsaimniecībā, veikt koksnes dziļāku pārstrādi, jo patreiz tikai trešā daļa no pirmapstrādes produkcijas tālāk tiek pārstrādāta Latvijā. Ir aplēsts, ka tautsaimniecība gūtu papildus 435 miljonus latu, ja nozari neierobežotu nepietiekamas tievkoksnes pārstrādes jaudas (arī enerģētikā) un būtu lielāks atbalsts tehnoloģiju pārnesei un produktu attīstībai.

 

Lasīt vairāk: www.ekonomika.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *