„Inovatīvas bērza saplākšņa termiskās modifikācijas tehnoloģijas izstrāde”

Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūts ar Meža attīstības fonda finansējumu aizvadītajā gadā īstenoja projektu „Inovatīvas bērza saplākšņa termiskās modifikācijas tehnoloģijas izstrāde”.

Saplākšņa ražošana ieņem nozīmīgu vietu Latvijas kokrūpniecības nozarē un sastāda aptuveni 10% no kopējā valsts meža produkcijas eksporta. Tā patēriņam ir tendence pieaugt gan Eiropā, gan Latvijā, taču ražotāji sastopas ar sīvu importētā saplākšņa konkurenci, kurš dinamiski ienāk Eiropas tirgū ar zemu cenu. Par vienu no nozīmīgākiem konkurences instrumentiem ES saplākšņu ražotājiem kļūst produkcijas kvalitāte un sortimenta daudzveidīgums, un modifikācija ir viens no veidiem, kā uzlabot koksnes ilgtspējības īpašības. Tāpēc projekta mērķis bija izstrādāt inovatīvu bērza saplākšņa termiskās modifikācijas tehnoloģiju, ar kuras palīdzību būtu iespējams uzlabot bērza saplākšņa higroskopiskās un bioloģiskās izturības īpašības, tādējādi paplašinot tā pielietošanu dažādos būvobjektos āra apstākļos.

Projektā tika noteiktas un izvērtētas termiski modificēta bērza saplākšņa mehāniskās, fizikālās un bioizturības īpašības, kā arī veikti pētījumi par bērza koksnes sastāva un struktūras izmaiņām.

 

Projekta atskaite: www.zm.gov.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *