Skatījums uz iespējām, riskiem un risinājumiem Latvijas enerģētikā

Ir tapis pētījums par Latvijas enerģētikas iespējām, riskiem un risinājumiem. Tajā autors (Swedbank vadošais sociālekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš) apkopojis informāciju par enerģijas tehnoloģiju attīstību, izklāstījis  viedokli par enerģētikas attīstības iespējām Latvijā un izvērtējis, kā ar valsts politikas instrumentiem šajā nozarē sasniegt tādus mērķus kā Latvijas ekonomikas straujāka izaugsme, nacionālā drošība un vides kvalitāte.

Pētījuma izklāstā sniegts īss atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju apskats, skatīti energoefektivitātes risinājumi un to rentabilitāte.

Autora aprēķini liecina, ka biomasas īpatsvara palielināšana plānotajā Kurzemes kondensācijas stacijā būtu lētāks risinājums, pateicoties ievērojami zemākiem kapitālieguldījumiem uz jaudas vienību un par spīti to daudz zemākajai kurināmā izmantošanas efektivitātei. Īpaši liels izaugsmes potenciāls ir biomasas pārvēršanai lielā attālumā transportējamos produktos – granulās un tālākā nākotnē arī sintētiskajās biodegvielas, izmantojot biomasas gazifikācijas metodi.

Plašāka biomasas izmantošana elektrības un viegli transportējamu kurināmo ražošanā nedaudz celtu tās cenu, bet visdrīzāk procentuāli daudz vairāk stimulētu ieguvi – gan bioenerģijas kultūru audzēšanu, gan lielāka cirsmu atlieku īpatsvara izmantošanu.

Turklāt fosilo resursu pieejamība kļūst arvien ierobežotāka, tāpēc neizbēgamais cenu kāpums padarīs rentablu arvien plašāku atjaunojamās enerģijas risinājumu klāstu.

Ekonomisko stimulu sakārtošana ir galvenā panākumu atslēga. Otrais labākais risinājums būtu obligāta atjaunojamo resursu īpatsvara noteikšana kopējā enerģijas patēriņā un/vai elektrības patēriņā.

 

Pētījums par Latvijas enerģētikas iespējām

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *