Latvijas makroekonomikas apskats – 2009.g. nogale, aktualitātes un prognozes

Kā liecina 2009.gada novembra mēneša statistikas dati, rūpniecības produkcijas apjoms, salīdzinājumā ar oktobri, ir audzis par 8.7%. Vērtējot pa nozarēm, jāsecina, ka vairums nozaru joprojām atrodas dziļos mīnusos, tomēr parādās un nostiprinās nozares, kuru aktivitātes pieaugums būtiski ceļ kopējo nozares veikumu. Tā novembrī, salīdzinājumā ar 2008. gada novembri, ievērojams pieaugums bijis metālu (+49.8%), koksnes un koka izstrādājumu (+41%) ražošanā.

Ārējos tirgos aktivitātes pieaugums un pieprasījuma atjaunošanās daļēji skaidrojama ar  krājumu atjaunošanas nepieciešamību, līdz ar to jautājums par ilgtermiņa pieprasījuma pieaugumu joprojām ir aktuāls. Sagaidāms, ka rādītāji rūpniecībā būs svārstīgi, tomēr kopumā īstermiņā turpinās uzlaboties. To pamatā virzīs uz eksportu balstītās produkcijas ražošana. Lielā mērā nozares veikumu noteiks, kā attīstīsies kokrūpniecība un valsts piekoptā politika nozarē.

Vidējā termiņā tomēr saglabājas bažas par jaunu atslābumu pasaules ekonomikā, ko var raisīt bezdarba augstais līmenis, patērētāja piesardzīgums un valdību augstie parādu līmeņi. Tomēr, neskatoties uz pastāvošajiem riskiem, galvenais uzdevums ir izmantot konkurētspējas pieaugumu, lai nostiprinātu pozīcijas tirgū un strādātu pie efektivitātes un ražības celšanas.

 

Lasīt vairāk: www.seb.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *