Lēmums par jauno valsts mežu koksnes pārdošanas kārtību no šā gada 1.janvāra

AS „Latvijas valsts meži” (turpmāk – LVM) pieņēmusi lēmumu no 2010.g. 1.janvāra aizstāt augošu koku cirsmu izsoles ar tiešām piegādēm kokrūpniecības uzņēmumiem.

Kā galvenais iemesls, kāpēc LVM turpmāk pārdos tikai pirmapstrādei sagatavotu koksni, ir ierobežot zāģbaļķu izvešanu no Latvijas un piedāvāt pašmāju uzņēmumiem, lai pēc tam gatavo produkciju eksportētu ar daudz lielāku pievienoto vērtību.

Jāpiemin, ka līdz šim no Baltijas jūras reģiona valstīm, kurām ir liela mežsaimniecības pieredze, tikai Latvijā no valsts mežiem joprojām lielu īpatsvaru koksnes pārdeva augošu koku veidā. Turklāt, augošu koku cirsmu izsoļu pārtraukšana pagājušā gada beigās krasi pacēlusi cenas gatavo apaļkoku izsolēs, kas jūtami iekustinājis arī privāto mežu sektoru.

Ir izstrādāti trīs koksnes pārdošanas modeļi. Tā, lai visi pārstrādes uzņēmumi, neatkarīgi no saimnieciskās darbības apmēra, koksnes produktu pārstrādes apjoma, ražoto produktu groza, produktu realizācijas groza, realizācijas tirgiem un citiem faktoriem, varētu izvēlēties savām vajadzībām un iespējām atbilstošāko veidu.

Tādējādi tiks uzlabota apaļkoku pieejamība un samazinātas gan koksnes pircēju, gan pārdevēju izmaksas, kā arī palielināta nozares konkurētspēja pasaules tirgū.

Tomēr daudzi nozares pārstāvji pauduši negatīvu nostāju jaunajai valsts mežu koksnes pārdošanas kārtībai, norādot, ka tādējādi tiks ierobežots brīvais tirgus, daudzi mežstrādnieki paliks bez līdzšinējā darba un būs nepieciešams pārstrukturēt mežizstrādes uzņēmumu darbību.

Katrā ziņā turpināt darboties jaunajā tirgū spēs tie, kas būs gatavi pielāgoties un spējīgi ieguldīt uzņēmuma attīstībā, tehnikā un tehnoloģijās.

 

Lasīt vairāk: „Baltijas Koks” (Nr.1/2010)

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *