Pirmais projekts, kas ieguvis Vācijas pasīvo māju institūta sertifikātu

Arhitektūras biroja „Forma” dzīvojamo māju projekts Ventspilī ir ieguvis Vācijas pasīvo māju institūta sertifikātu. Tādējādi tas oficiāli ir pirmais šāda veida projekts Latvijā, kam piešķirts sertifikāts no „Passive House” institūta Darmštatē, Vācijā.

Jaunais  projekts paredz piecu nelielu privātmāju apbūvi. Projekta izstrādes procesā ņemti vērā trīs galvenie principi: ēkai ir jābūt kompaktai un ļoti labi izolētai, tā precīzi jāorientē ZD virzienā, jāizmanto enerģiju taupošas tehnoloģijas un vietējie/ dabīgie būvmateriāli.

Eiropā pasīvo māju būvniecības pieredze mērāma gadu desmitos, un katrā valstī ir sava sertificēšanas sistēma, bet Latvijai tādas pagaidām vēl nav.

Pasīvo māju būvniecības aizsākumi meklējami Skandināvijā, Dānijā. Taču šobrīd tās jo īpaši populāras ir Vācijā, Šveicē un Austrijā.

Vācijā, Austrijā pasīvās mājas pašlaik veido ap 30 % no visām ēkām. Mūsu pusē tas vēl ir jaunums, bet energoefektivitāte, ilgtspējība kļūst arvien aktuālākas lietas arī pie mums.

Galvenais pasīvo ēku pamatrādītājs ir siltumenerģijas patēriņš, kas ir mazāk par 15 KWh/m2 gadā, vienlaicīgi nodrošinot augstu iekštelpu mikroklimata kvalitāti.

Aprēķini par šīs ēkas izmaksām vēl tiek veikti, bet tām nevajadzētu būt dārgākām par 10 – 15 %.

 

Avots: „Dienas bizness” (Nr.29/2010)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *