Latvija iespējams varētu sevi nodrošināt ar energoresursiem

Attīstīt vietējo enerģētiku būtu ne vien politiski, bet arī ekonomiski izdevīgi.

Pirmkārt, samazinātos izdevumi, kuri tiek tērēti enerģijas importam – ik gadus apmēram 1,7 miljardus kubikmetru dabas gāzes Latvija importē no Krievijas, kas naudas izteiksmē pēc vairumtirdzniecības cenām ir vairāk nekā 200 miljoni latu.

Biodegvielas ražotnes visā Latvijā var veidot būtisku atjaunojamo energoresursu un enerģijas īpatsvaru mūsu valstī. Turklāt, jāņem vērā, ka mūsu rīcībā ir 360 000 hektāru neizmantotas aramzemes.

Viens no nozīmīgākajiem un visvairāk izmantotajiem vietējiem atjaunojamās enerģijas avotiem ir koksne, jo Latvijā ir ne tikai liels neizmantoto mežizstrādes un meža kopšanas koksnes atlikumu apjoms, bet arī visi nepieciešamie apstākļi ātraudzīgo kārklu, alkšņu, apšu un citu tamlīdzīgu koku sugu audzēšanai.

Šobrīd zinātnieki strādā, lai radītu efektīvas metodes bioetanola ražošanai no lignocelulozes, kas ļaus degvielu ražošanā plašāk iesaistīt mežsaimniecību.

Elektrības un siltuma ražošana no atjaunojamiem resursiem biomasas un biogāzes ražotnēs daļēji varētu atrisināt arī bezdarba problēmu Latvijas laukos.

 

Lasīt vairāk: “Latvijas Avīze” (Nr.37/2010)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *