Spānijas zāģmateriālu tirgū pieprasījums joprojām ārkārtīgi zems

Spānijas skujkoku zāģmateriālu tirgū pieprasījums joprojām ir zems. Tas skaidrojams ar vājo aktivitāti māju būvniecības sektorā un vispārējo valsts ekonomikas krīzi. Pēdējās nedēļās īpaši zems pieprasījums ir pēc Skandināvijā un Centrāleiropā ražotiem zāģmateriāliem.

Pēc tirgus spēlētāju ziņotā, Spānijas reģionos šobrīd vērojamas būtiskas pieprasījuma atšķirības – valsts dienvidaustrumos pieprasījums pēc zāģmateriāliem turpina samazināties, savukārt valsts ziemeļos, kur atrodas vairums koksnes pārstrādes uzņēmumu, pieprasījums kaut arī zems, tomēr stabils jau kopš 2009.gada pēdējā IV ceturkšņa.

Arī zāģmateriālu piedāvājuma apjoms, līdz ar ražošanas jaudu samazināšanu visā Eiropā, Spānijas tirgū samazinājies un atsevišķu dimensiju sortimentu (75 mm priedes zāģmateriālu un 25 mm biezu dēļu) iegāde kļuvusi problemātiska. Savukārt, egles koksnes zāģmateriālu piedāvājums tirgū ir pārpalikumā, lai gan augstākas kvalitātes zāģmateriālu apjoms neesot augsts.

Februārī Spānijas tirgū Skandināvijas skujkoku zāģmateriālu cenas kopumā palika nemainīgas kopš 2009.gada pēdējā ceturkšņa: Zviedrijā ražoto standarta priedes zāģmateriālu vidējā cena Vidusjūras ostās ir 275 – 280 EUR/m3; zemākas kvalitātes zāģmateriālu cenas ir: 232 – 235 EUR/m3 (5.šķira) un 200 – 205 EUR/m3 (6.šķira). Tomēr tirgotāji jau informējuši par piegādes cenu paaugstināšanu martā – par 5 EUR/m3, lai kompensētu valūtas kursa radītos zaudējumus.

Skandināvijas egles zāģmateriālu cenas Vidusjūras ostās Spānijā šobrīd ir aptuveni 215 EUR/m3 un 190 EUR/m3 (par 6.šķiras zāģmateriāliem).

Centrāleiropas zāģmateriālu ražotāji gan darījuši zināmu pircējiem par cenu paaugstināšanu 10 – 20 EUR/m3 robežās, tomēr Spānijā šāds cenu kāpums netika akceptēts.

Prognozēts, ka zemā zāģmateriālu pieprasījuma tendence turpināsies arī nākamos pāris mēnešus, bet izteikti arī atsevišķi pieņēmumi, ka Spānijā zāģmateriālu tirgus neatjaunosies vēl 5 – 6 gadus.

 

Avots: EUWID Wood Products and Panels

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *