Pasaules finanšu krīze būtiski ietekmēja arī Somijas kokrūpniecības nozares attīstību

Somijas meža nozarē 2009.gadā tika saražota produkcija 15 miljardu EUR (10,5 miljardu LVL) vērtībā. Tostarp 4 miljardu EUR (2,8 miljardu LVL) vērtībā tika saražoti koksnes produkti un 11 miljardu EUR (7,7 miljardu LVL) vērtībā – celuloze un papīrs. Gada pēdējā ceturksnī tika saražota meža nozares produkcija 4 miljardu EUR vērtībā.

Meža nozares uzņēmumi bija spiesti samazināt ražošanas apjomus, piemērojoties pieprasījuma samazināšanās tendencei. Rezultātā 2009.gada I pusē ražošanas jaudas tika pazeminātas par 30%, salīdzinot ar analogo periodu 2008.gadā.

Situācija sāka uzlaboties tikai gada pēdējā ceturksnī, kad ražošanas apjomi palielinājās, sasniedzot gandrīz 2008.gada sākuma līmeni. Kopumā pērn Somijas meža nozares uzņēmumos ražošanas apjomi samazinājās par 20%, tostarp kokrūpniecības produkcijas izlaide samazinājās par ceturtdaļu, bet papīra ražošanas apjomi – par 20%.

Pēdējā ceturksnī 2009.gadā Somijā tika saražoti 2,8 miljoni tonnu papīra un kartona, kas ir gandrīz tikpat, cik 2008.g. analogajā periodā. Savukārt gada laikā tika saražoti 10,6 miljoni tonnu papīra un kartona, kas ir par 19% mazāk kā 2008.g. Celulozes ražošanas apjoms saruka par 23%, sastādot tikai 5,5 miljonus tonnu.

Samazinoties aktivitātei māju būvniecības sektorā (kā Somijā, tā visā Eiropā), paralēli samazinājās arī pieprasījums pēc zāģmateriāliem. Tādējādi zāģētās produkcijas kopējais 2009.gadā saražotais apjoms samazinājās par  20%, sastādot tikai 7,6 miljonus kubikmetru. Arī periodisks zāģbaļķu deficīts ietekmēja zāģmateriālu izlaides apjomu.

Situācijai uzlabojoties gada beigās, pēdējā ceturksnī tika saražoti 2,2 miljoni kubikmetru zāģmateriālu, kas ir gandrīz tikpat, cik 2008.g. nogalē. Kā pozitīvs moments šā segmenta produkcijas eksportā minams piegādes apjomu kāpums uz Ēģipti, kas šobrīd ir lielākais Somijā ražoto zāģmateriālu pircējs.

Saplākšņa ražošanas apjoms pērn samazinājās par 38%.

 

Avots: www.forestindustries.fi

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *