Par Eiropas Savienības attīstības plānu „Europe 2020″

Trešdien, 3.martā, Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žozē Manuels Barrozu prezentēja ES attīstības plānu „Europe 2020″, kura mērķis ir noteikt vadlīnijas 27 valstu bloka ekonomiskajā politikā nākamajiem desmit gadiem, rūpējoties par darbvietu radīšanu, inovācijām un izkļūšanu no krīzes.

„Europe 2020″ ir pēctece 2000. gadā pieņemtajai Lisabonas stratēģijai, ar kuras palīdzību gan tā arī neizdevās panākt, lai ES līdz 2010. gadam kļūtu par „visdinamiskāko un konkurētspējīgāko uz zināšanām balstīto ekonomiku” pasaulē.

Par būtiskākajām problēmām tiek atzīta pārāk lēnā izaugsme, zemā produktivitāte, investīciju trūkums izpētē un inovācijās, augstais bezdarba līmenis un nepietiekami attīstītā „zaļā” ekonomika. Turklāt, pieaug satraukums par ES ietekmi pasaules tirgū, ņemot vērā straujos ASV un Ķīnas attīstības tempus.

Viens no lielākajiem izaicinājumiem, īstenojot jauno stratēģiju, būs panākt, lai visas 27 bloka dalībvalstis izpilda izvirzītos mērķus.

Jaunais ES attīstības plāns „Europe 2020″ paredz: palielināt nodarbinātību vismaz līdz 75% ES darbspējīgo; palielināt investīcijas izpētē un attīstībā līdz 3% no IKP; siltumnīcefekta gāzu emisijas samazināt par 20%; samazināt energoresursu patēriņu kopumā par 20%; 20% no patērētās enerģijas jānodrošina ar atjaunojamiem energoresursiem; līdz 2013. gadam jāpanāk, ka budžeta deficīts dalībvalstīs nepārsniedz 3%; bloka ekonomikai vajadzētu pieaugt par 2% gadā.

 

Avots: „Dienas bizness” (Nr.36/2010)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *