Polijā šā gada sākumā strauji paaugstinājās apaļkoku cenas

Apaļkoku izsoles otrā kārta Polijā, par piegādēm šā gada I pusgadā, sākās aizvadītā gada novembrī. Pieprasījums ievērojami bija palielinājies gan no Polijas, gan Vācijas uzņēmumiem. Par apaļkoku piegādēm Polijas dienvidos izsolē aktīvi piedalījās ne tikai koksnes pārstrādātāji no Polijas, bet arī no Čehijas un Austrijas.

Ņemot vērā paaugstināto konkurenci pēc koksnes resursiem, arī cenas būtiski paaugstinājās – skujkoku lietkoksnes sākuma noteiktā cena izsolē bija aptuveni 100 PLN/m3 (18 LVL/m3), kas izsoles laikā pieauga par 50 – 60%, sasniedzot 260 PLN/m3 (47 LVL/m3).

Polijas ziemeļu un rietumu reģionos priedes zāģbaļķu cenas pieauga par vidēji 30% (līdz 195 – 200 PLN/m3), bet egles apaļkoku cenas paaugstinājās par 35%. A un B kvalitātes bērza apaļkoku cenas kopumā palika nemainīgas kopš 2009.g. II puses. Savukārt, Polijas rietumos C un D kvalitātes bērza apaļkoku cenas paaugstinājās vidēji par 10 – 15%, kas skaidrojams ar pieprasījuma kāpumu pēc dedzināmās mālkas.

Augsto koksnes resursu izmaksu dēļ, ko galaprodukcijas realizācija spēs kompensēt tikai daļēji, daudzām Polijas zāģētavām šogad varētu  pasliktināties peļņas rādītāji.

Individuālās Polijas kokzāģētavas ar apaļkoku resursu krājumiem nodrošinājušās tikai līdz aprīļa beigām, tāpēc gaidāms, ka šīs zāģētavas drīzumā būtiski samazinās koksnes pārstrādes apjomus vai arī, līdz ar maiju, uz laiku pārtrauks zāģmateriālu ražošanu vispār.

 

Avots: EUWID Wood Products and Panels (Nr.9/2010)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *