Somijas mežrūpniecības lielākie koncerni alternatīvu koksnes resursu meklējumos

Pēc Somijas Meža asociācijas datiem, Somijas mežrūpniecībā 2009.gadā saražotās produkcijas apjoms vērtības izteiksmē samazinājās par 20%, sastādot aptuveni 15 miljardus eiro. Jāatzīmē, ka jau 2008.gadā dinamika bijusi negatīva (-8%).

Situāciju nozarē nosaka galvenokārt trīs Somijas lielākie tirgus spēlētāji – „Stora Enso”, „UPM-Kymmene” un „Metsaliitto”, kas veido aptuveni 95% no Somijas mežrūpniecības apjoma. Katram no šiem koncerniem ir sava biznesa attīstības stratēģija, tomēr visiem iezīmējušās arī dažad kopīgas prioritātes – kļūt neatkarīgiem no Krievijas koksnes resursiem, izmaksu samazināšana Eiropā un aktīva jaunu tirgu apgūšana.

Somijas celulozes-papīra rūpniecībā tehnoloģijas orientētas uz lapkoksnes izmantošanu, kas Somijas mežos sastāda tikai  20%; lielāko daļu veido skujkoki – priede (50%) un egle (30%). Tāpēc pēdējās desmitgades laikā gandrīz puse nepieciešamās bērza apaļkoksnes Somijā tika ievesta no Krievijas. 2002.-2008.gados no Krievijas tika importēti līdz 12 miljoniem kubikmetru koksnes (tostarp 50% – bērzs).

Jautājums par koksnes piegādēm uz Somiju tika sākts skatīt jau 2006.gadā, uzreiz pēc tam, kad Krievijas Valdība paziņoja par pakāpenisku muitas nodevu paaugstināšanu no Krievijas izvedamajai apaļkoksnei līdz 50 eiro par kubikmetru, sākot ar 2009.gadu.

Meklējot alternatīvas koksnes importam no Krievijas, somi palielinājuši eikaliptu celulozes importu no Latīņamerikas, kā arī vietējo resursu patēriņu. Rezultātā 2009.gadā koksnes piegādes no Krievijas samazinājās par 63%, savukārt, eikalipta koksnes celulozes piegādes no Dienvidamerikas palielinājās četrkārtīgi, sastādot 350 000 tonnu.

Otrs lielākais izaicinājums Somijas mežrūpniecības uzņēmumiem – nepieciešamība paaugstināt savu Eiropā esošo rūpnīcu ražošanas efektivitāti un konkurētspēju. Augsto ražošanas izmaksu dēļ, pieprasījuma samazināšanās un galaproduktu pārdošanas cenu krituma (par 25 – 30%) dēļ, liela daļa Somijas koncerniem piederošo rūpnīcu Eiropā četru gadu laikā tika slēgtas. „UPM” ziņojusi par ievērojamiem restrukturizācijas pasākumiem saplākšņu un zāģmateriālu ražotnēs. 2010.gada pirmajā pusē plānots slēgt vēl četras rūpnīcas (Somijā), kas varētu īstenoties ātrāk, šobrīd notiekošā transporta sektora darbinieku streika dēļ Somijas ostās.

 

Lasīt vairāk: www.expert.ru

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *