Palielinājies pieprasījums pēc Krievijā ražotiem egles zāģmateriāliem

Centrāleiropā kopš šā gada februāra vidus strauji pieaudzis pieprasījums pēc Krievijas ziemeļrietumos ražotiem egles zāģmateriāliem.

Pieprasījums kāpis, jo vietējā tirgū ražošanas jaudas palielinājuši profilēto zāģmateriālu ražotāji, tā kā tirgotāji informējuši par šo sortimentu patēriņa kāpumu un zemiem krājumiem noliktavās.

Zāģmateriālu piedāvājums no Arhangeļskas reģiona šobrīd esot pietiekams. Tomēr, neskatoties uz pieprasījuma palielināšanos ārējos tirgos, tikai atsevišķas kokzāģētavas strādā ar pilnu jaudu; vairums pārējo uzņēmumu reģionā joprojām strādā ar ievērojami samazinātām zāģmateriālu ražošanas jaudām vai uz laiku pārtraukuši darbību koksnes resursu nepietiekamības dēļ. Tāpēc, ja pieprasījums pēc zāģmateriāliem no Centrāleiropas nākamo nedēļu laikā turpinās pieaugt, varētu rasties sarežģījumi ar pasūtījumu piegādēm.

Zāģbaļķu nepietiekamības dēļ pārstrādes apjomus samazinājuši arī zāģmateriālu ražotāji Vologdas un Karēlijas reģionos. Atsevišķos gadījumos uzņēmumi pat spiesti atcelt piegādes, kas daļēji saistīts arī ar koksnes pārvadājumu izmaksu paaugstināšanos februārī par aptuveni 10 EUR/m3.

Krievijā skujkoku zāģmateriālu tirgus kopumā šobrīd ir stabils. Kopš pasaules ekonomikas un finanšu krīzes sākšanās 2008.g. rudenī, pieprasījuma samazināšanās pēc konstrukciju zāģmateriāliem Krievijas tirgū nebija tik dramatiska kā, piemēram, Centrāleiropā, tāpēc arī zāģmateriālu cenas Krievijā visumā ir augstākas.

Šā gada janvārī Krievijas ziemeļrietumu reģionā ražoto egles zāģmateriālu cenas tika paaugstinātas par 10 – 15 EUR/m3, tādējādi vidējā zāģmateriālu cena piegādes ostās (cif North Sea port) bija 205 EUR/m3 ( ̴144 LVL/m3).

Cenu paaugstināšanu piegādātāji pamato ar koksnes izmaksu palielināšanos Krievijā un pieprasījuma pēc zāģmateriāliem paaugstināšanos Centrāleiropā.

 

Avots: EUWID Wood Products and Panels (Nr.10/2010)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *