Somijā pārtraukts uz vairāk kā divām nedēļām ieilgušais ostu darbinieku streiks

Somijas ostu darbinieku streiks, kas tika uzsākts 4.martā, jo netika panākta vienošanās par atalgojuma un kompensāciju nosacījumiem, paralizēja Somijas ostu darbību un apturēja gandrīz visu valsts eksporta plūsmu vairāk kā uz divām nedēļām.

Vienošanās  beidzot tika panākta tikai 19.martā un streiks līdz ar to tika pārtraukts. Kopumā radīti zaudējumi aptuveni 1,65 miljardu eiro apmērā.

Ostu darbinieku plašā streika dēļ Somijā vairumā papīra rūpnīcu (70%) tika pārtraukta ražošana; nozarē aptuveni 4 300 nodarbinātie bija spiesti pārtraukt darbu. Papildus zaudējumiem nerealizētās produkcijas un ražošanas pārtraukšanas dēļ, uzņēmumi būs spiesti izmaksāt prasītās kompensācijas.

Somijā kopumā ir 50 celulozes, papīra un kartona izstrādājumu ražotnes, aptuveni 170 kokzāģētavas (industrial-scale) un 15 koksnes plātņu ražotnes.

Streiku dēļ cieta kompānijas, kas veido 90% no šīs valsts tirdzniecības, piespiežot uzņēmumus slēgt ražotnes, bet tirgotājus – transportēt preces pasažieru kuģos. Aptuveni 90% Somijas uzņēmumos saražotais papīra izstrādājumu apjoms  un 60% koksnes produku tiek eksportēti, izmantojot aptuveni 15 jūras ostas. Ikgadēji nozare eksportē aptuveni 20 miljonus tonnu gatavās produkcijas.

„Stora Enso” un „UPM-Kymmene”, kas ir Eiropas lielākie papīra ražotāji, aprēķinājuši, ka streiks dienā radījis zaudējumus aptuveni 5,5 miljonu eiro apmērā.

Darbībai ostās atjaunojoties, vairāki pasūtījumi tāpat netiks realizēti, kas nozīmē resursu un ražošanā ieguldīto līdzekļu un iespējamās peļņas zaudējumu.

Tāpat streika dēļ Somijas uzņēmumi zaudējuši daudzus pasūtījumus  no ārvalstīm, kas varētu negatīvi ietekmēt Somijas kā uzticama piegādātāja reputāciju. Arī zaudētie eksporta ienākumi ievērojami palēninās Somijas kokrūpniecības nozares atgūšanos no recesijas.

Darbību slēgtajās ražotnēs plānots atsākt jau dažu tuvāko dienu laikā, tomēr situācijas nostabilizēšanās prasīs mazliet ilgāku laiku.

 

Lasīt vairāk: www.forestindustries.fi

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *