„Swedbank” Zviedrijas un Baltijas valstu ekonomikas analīze un prognozes

Lai gan IKP kritums turpinās, eksporta atjaunošanās pamazām sāk kompensēt iekšzemes pieprasījuma kritumu. Eksporta izaugsme balsta arī importu, kas gaidāms sāks pieaugt ātrāk nekā iepriekš tika prognozēts.

Turpmākajos pāris gados eksporta pārsvars pār importu varētu kļūt vēl izteiktāks.

Ilgtspējīgai izaugsmei privātajā sektorā nepieciešams veikt produktivitātes uzlabošanu uz ražošanas apjomu palielināšanas rēķina un ne tik daudz spiest uz darbaspēka izmaksu samazināšanu.

Kopš 2009.gada septembra pasaulē ekonomikas izaugsmes izredzes kļuvušas optimistiskākas. IKP pieauguma tempi ir palielinājušies lielākajā daļā pasaules valstu, tāpēc ekonomikas analītiķi paaugstinājuši pasaules IKP izaugsmes prognozi 2010.gadam no 2.7% uz 3.3% un 2011.gadam – no 3% uz 3.5%. Līdz ar to Zviedrijas un Baltijas valstu ražotājiem eksporta tirgi atveseļosies ātrāk, nekā tika prognozēts septembrī.

Taču, pat neraugoties uz pozitīvām iezīmēm, vairāki faktori liek bažīties par izaugsmi nākotnē. Izaugsme joprojām balstās uz ekonomikas stimulēšanas pasākumiem – gan finanšu tirgiem sniegtā atbalsta, gan fiskālas ekspansijas veidā. Viens no riskiem ir iespējama negatīva reakcija uz atbalsta pasākumu pakāpenisku samazināšanu un vēlāk arī izbeigšanu. Šādi riski būs jūtami jau 2010.gadā un vēl akūtāk – 2011.g. un pāris turpmākajos gados. Tas var izraisīt finanšu tirgu svārstības, kā arī aktīvu cenu krišanos.

 

Lasīt vairāk: www.swedbank.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *